İnternet BankacılığıOnline İşlemler

Hizmetlerimiz

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) Bilgilendirme

    Herhangi bir dosya eklenmemiş.

1 Ocak 2019 tarihinde devreye alınan Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminde (UETS) , kullanıcı hesapları ücretsiz olarak verilmekte olup, kullanıcılara 100 MB alan da ücretsiz olarak sağlanmakta ve kapasite sınırı olmaksızın kullanıcıların geriye dönük 6 aya kadar olan elektronik tebligat gönderilerine erişmeleri sağlanmaktadır.

Sistem üzerinde yapılan geliştirme çalışmalarına bağlı olarak Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminde daha fazla gönderisini saklamak isteyen müşterilerimiz için arşiv alanı satışı 21 Ekim 2019 tarihinde başlamıştır.

6 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete' de yayınlanan Ulusal Elektronik Tebligat Yönetmeliğinin 20. Maddesinin 4. Fıkrası ile Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi Elektronik Tebligat Alıcılarına İlişkin Sözleşmesi, PTT'nin Elektronik Tebligatla İlgili Yükümlülükleri başlıklı 6.Madde 11.fıkrası;

“PTT tarafından muhatap için tanımlanan muhafaza kapasitesinin dolması halinde veriler, usulen tebliğ edilmiş sayıldığı tarihten başlamak üzere en az altı ay boyunca muhatabın erişimine açık tutulmak kaydıyla eski tarihliden başlanarak silinir."

hükmü gereğince 21.11.2019 tarihinden itibaren 6.ayını doldurup 100 MB depolama alanı sınırını aşan kullanıcıların Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminde tutulan tebligatları en eski tarihli tebligattan başlanarak silinecektir. Elektronik tebligatlar sistemden silinmiş olsa dahi bu tebligatlara ait delil kayıtları 30 sene boyunca Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminde saklanmaya devam edilecektir.

Elektronik tebligatlarının UETS sisteminde saklanmasını isteyen müşteriler ek arşiv alanı alarak gönderilerini UETS sisteminde saklama imkanına sahip olacaktır. Bunun için hesap sahipleri, PTT tarafından satışa sunulan ek arşiv alanı hizmetinden satın alabilecektir.

Arşiv alanı;

1.      Kredi Kartı ile (Online olarak),

2.      PTT Merkezlerinden nakit ödeme ile

satın alınabilmektedir.

Kredi Kartı ile (Online olarak) satın alma işlemi hakkında tüm detayları içeren kullanım kılavuzu tüm UETS alıcılarına duyuru olarak iletilmiştir. Kullanıcılar UETS hesaplarına giriş yaparak duyurular bölümünden söz konusu kılavuza erişebilecektir. Kılavuza ayrıca www.etebligat.gov.tr adresinde de ulaşılabiliyor.

Hesap sahiplerine arşiv alanı satın alabilmeleri için 21 Ekim 2019 tarihinden itibaren 30 günlük süre verilmiş olup, 21.11.2019 tarihine kadar arşiv alanı satın alınmaması durumunda en eski tarihliden başlamak üzere 6 aydan daha eski elektronik tebligat gönderileri UETS sisteminden silinecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

​