PTT | SSS
Adres Değişikliği yapılıyor mu?
“Gönderici, PTT işyerlerine kargo alındı belgesi ile yazılı müracaat etmesi halinde ve bu hizmete ilişkin ücreti öde­mek şartıyla henüz alıcısına verilmemiş olan bir kargoyu geri isteyebilir. Ayrı­ca bu kargonun, 1) Alıcının aynı yerdeki yeni adresine teslimini, 2) Alıcı adresinin bulunduğu yerde başka birisine verilmesini, 3) İlk alıcıya verilmek üzere yurtiçinde başka bir yere yollanmasını, 4) İlk alıcıdan başka birine verilmek üzere yurtiçinde başka bir yere yollanmasını da isteyebilir. Alıcı kendi adresine gelen veya gelecek olan kargonun başka bir (ikinci) adrese teslimini, göndericinin aksine bir talimatı olmadıkça ve bu hizmete ilişkin ücretin ödenmesi mukabili isteyebilmektedir. Bu istekte bulunan göndericiler gerektiğinde kimliklerini is­pat zorundadırlar.”
Askere kargo gönderiliyor mu?
“Gönderildiği, kargo kapsamının kontrolünden sonra kargoların kabul edildiği ve alıcı adresinin Askeri birlik olması nedeniyle kargoların Askeri birlikçe görevlendirilen mutemetlere teslim edilmektedir.”
Hangi gönderiler gümrüğe sunulmaktadır ?
“Kapsam değeri 150 EURO’nun üzerinde olan mektup postası gönderileri ve APG’ler ile kapsam değeri ne olursa olsun tüm koliler gümrük muayenesine sunulmakta, yapılan muayene sonucunda alıcısına teslim edilmesinde sakınca görülmeyenler, varsa vergi ve ücretleri tahsil edildikten sonra adreste alıcılara teslim edilmektedir. Gümrükçe bilgi- belge istenmesi halinde ise alıcılar haber kağıdı aracılığıyla gümrükleme servisine davet edilmekte, gerekli prosedür tamamlandıktan sonra kapsamının ithaline izin verilenler alıcılarına teslim edilmekte, izin verilmeyenler ise çıkış merkezine iade edilmektedir.”
Ödeme Şartlı Kargo Gönderiliyor mu?
“Gönderinizin ödeme şartlı olarak postaya verilmesi halinde teslimi aşamasında belirtilen ödeme şartı kadar ücret alıcıdan tahsil edilerek göndericinin PTT posta çeki hesabı bulunması halinde hesabına yatırılmakta, posta çeki hesabı bulunmaması durumunda ise isim ve adresinize havale yapılmaktadır. Havale ve çek yatırma ücreti tahsil edilen paradan tahsil edilmektedir.”
PTT Kargo olarak Acente ve Bayilik veriliyor mu?
“PTT Kargo hizmetinin PTT İşyerlerinde verilmekte olup, bu hizmet için Acente ve Bayilik verilmemektedir.”
Yurt dışı çıkışlı gönderimi nasıl takip edebilirim?
“Yapılan sorgulamada geliş veya ileriye sevkine rastlanmayan mektup postası gönderileri için ist-avr@ptt.gov.tr, APG’ler için istav-upim@ptt.gov.tr , koliler için ise istav-kargomrk@ptt.gov.tr adresine gönderebilirsiniz .”
Yurtdışı çıkışlı gönderilerimi nasıl takip edebilirim?
“Yurtdışı çıkış, Ülkemiz varışlı, barkod numaralı mektup postası gönderileri, APG ve kolilerin, alıp verme merkezlerimizce alınıp alınmadığını İdaremize ait www.ptt.gov.tr adresinden “yurtdışı gönderi takibi”, yurt içindeki hareketini ise “yurtiçi gönderi takibi” menülerinden sorgulamanız mümkün bulunmaktadır.”
Abonelik formunu nereden alabilirim?
http://www.ptt.gov.tr/tr/pulculuk/abone.php adresinden veya PTT Genel Müdürlüğü Tanıtım ve Pazarlama Dairesi Başkanlığı Filateli ve Müze Şubesi Müdürlüğü’nün 0312 560 5339 / 0312 560 5336 nolu telefon numaralarından yada filateli@ptt.gov.tr adresinden bağlantı kurarak abone formuna ulaşabilirsiniz.
Adıma kargo ve/veya kurye gönderilmiş ama evde/işyerinde değildim. Gönderimi nasıl teslim alabilirim?
“Alıcı adresine teslim edilmek üzere getirilen kargo ve/veya kuryeler, alıcının adresinde bulunamaması halinde ihbar kâğıdı bırakılarak bir sonraki iş günü tekrar dağıtıma çıkarılır. İkinci dağıtımda da adresinizde bulunamaz iseniz, kargo/kuryeniz adresinize en yakın PTT işyerine teslim edilir. Bu durumda adresinize kargo/kuryenizin hangi PTT işyerine teslim edildiğine dair haber kâğıdı bırakılır. Bekleme süresi dolmadan, geçerli bir kimlik belgesi ile ilgili işyerimize müracaat ederek gönderinizi teslim alabilirsiniz. Bu süre zarfında teslim alınmayan gönderiler göndericisine iade edilmektedir.”
Adrese pul gönderiyor musunuz?
Ürünleriniz abone veya sipariş formunda belirttiğiniz adresinize, taahhütlü olarak gönderilmektedir.
Toplam : 74 (1 - 10)
12345678