Yurt İçi Telgraf Hizmetleri


Telgraf Özel Hizmetleri


ACELE TELGRAF

Kabulünden itibaren altı saat içerisinde alıcısına teslimi edilen ve normal telgrafın iki katı ücretlendirilen ek hizmettir.

BİZZAT ALICISINA TESLİM TELGRAF (BA)

Alıcısından başkasına teslim edilmeyip, bizzat alıcıya teslim edilen ek hizmettir.

BELİRLİ GÜN VE SAATTE TESLİMİ İSTENEN TELGRAF (BGS)

Gönderici tarafından talep edilen gün ve saatte alıcılarına teslim edilen telgraf hizmetidir. Köy varışlı telgraflar BGS ek hizmetiyle kabul edilmez.

CEVAPLI TELGRAF (CT)

Gönderici tarafından alıcının kendisine cevaben çekeceği telgraf ücretinin ödenmesini sağlayan ek hizmettir. Ücreti alıcıdan alınmak suretiyle cevaplı telgraf kabul edilmez. CT ek hizmetli telgraflar kabul işlemi esnasında tüm ek hizmetler dahil olmak üzere toplam ücretin iki katı olarak ücretlendirilir. Telgraf, adına gönderilmiş olan alıcı tarafından herhangi bir PTT iş yerine üç ay içerisinde ibraz edilerek cevap hakkı kullanılır. Bu süre sonunda cevap hakkı kullanılmaz. Cevap hakkı bir telgraf için kullanılır ve herhangi bir hesaplaşma yapılmaz. Alıcı tarafından PTT iş yerine intikal ettirilen cevaplı telgrafın aslı veya örneği PTT iş yerinde saklanır.

POSTRESTANT ADRESLİ TELGRAF (POT)

Alıcılarına bu Yönetmeliğin 39'uncu maddesine göre işlem yapılarak PTT iş yerlerinde teslim edilir

Telgraf Gönderme Şekli

İnternet Üzerinden

 

Web sitemiz Online İşlemler menüsünü kullanarak veya buraya tıklayarak;

e-Telgraf abonesi olmayan müşterilerimizin "Bireysel Müşteri Girişi",

e-Telgraf abonesi olan müşterilerimizin "Abone Girişi"ni tercih ederek, açılan sayfada gerekli bilgilerin girilmesi halinde ilgili PTT iş yerinin görevli personeli tarafından otomasyon sistemi üzerinden varış PTT Merkezine telgraf iletilip, alıcısına PTT görevlisince teslim edilir.

PTT İş Yerlerinden

PTT iş yeri gişelerinden telgraf kabul edilerek Telgraf Otomasyon Sistemi ortamında iletilip, alıcısına PTT görevlisi tarafından teslim edilir.

Aşağıda belirtilen telgraflar, kimlik tespiti yapılıp, gönderici imzası alınmak suretiyle PTT iş yerinden kabul edilir, internet üzerinden gönderilmesi mümkün bulunmamaktadır.

 • Alıcısının maddi ve manevi yararlı veya zararlı olması muhtemel telgraflar,
 • Genel ahlak ve adaba aykırı telgraflar,
 • Hakaret, tehdit ve suç isnadı içeren telgraflar,
 • Ait olduğu dilde normal manasında kullanılmayan kelime, tabir, rakam ve harf gruplarını içeren veya uydurma yahut normal manayı ifade etmeyen kelimeler ile gizli bir manayı ifade eden rakamlar ve kodlu yazılmış telgraflar,
 • Metni yabancı dille yazılmış telgraflar.
 •  

  Fonotel veya Fakstel Servisinden

   

  444 1 788 Fonotel Servisi telefonla aranarak, faks cihazı bulunanlar ise Fakstel Servisine telgraflarını ileterek (ücreti telefon faturasına tahakkuk ettirilmek suretiyle) telgraf yazdırılıp görevli personel tarafından otomasyon sistemi üzerinden varış PTT Merkezine iletilip, alıcısına PTT görevlisince teslim edilir.


  Telgraf Türleri

  Telgraflar "Resmi Telgraf" ve "Özel Telgraf" olmak üzere ikiye ayrılır.

  RESMİ TELGRAF:

  Resmi kuruluşlarca gönderilen telgraflardır. Bu telgrafların, antetli ve resmi mühürlü kağıda yazılmış ve gönderici makamlar tarafından imza edilmiş olması şarttır. Bu şartlardan herhangi birini taşımayan resmi telgraflar kabul edilmez.

  ÖZEL TELGRAF:

  Resmi kurumlar haricindeki gerçek ve tüzel kişiler tarafından gönderilen telgraflardır.

  İhtirazi Kayıtla Kabul Edilecek Telgraflar


  İhtirazi Kayıt

  Aşağıda sıralanan durumlarda telgrafın gecikme ihtimali hakkında göndericinin uyarılması işlemidir.
 • Mesaileri bitmiş veya bitmek üzere olan PTT iş yerlerine çekilecek telgraflar,
 • Adresleri alıcının yalnız ad ve soyadını kapsayan telgraflarla, adresleri yeterli olmayan telgraflar,
 • Büyükşehirlerde oturanlar adına yazılıp adreslerinde mahalle, cadde, sokak isimleri ile kapı, daire ve kat numaraları bulunmayan ve kabulünde ısrar edilen telgraflar,
 • Askeri ve sivil okullarla, askeri birlik, cezaevleri ve hastane gibi yer adreslerine çekilen telgraflar,
 • Posta abone kutusu adresine çekilen telgraflar,
 • İl ve ilçe dağıtımı dışındaki ve köy adresli telgraflar,
 • Tatil günleri kapalı bulunan adreslere çekilen telgraflar,
 • Resmi daire adreslerinde mesaisinin bitiminden önceki altı saat içinde ve mesai başlangıcına altı saatten fazla zaman olması halinde çekilen acele telgraflar,
 • Belirli gün ve saatte teslim (BGS) ek hizmet işaretli normal telgraflarda yirmi dört saatten az, acele telgraflarda ise altı saatten az süre bulunması halinde.
 • Bu kapsamdaki telgraflar, gönderici tarafından "Gecikmeden PTT A.Ş Sorumlu Değildir" ibaresinin altına imza atılarak ihtirazi kayıtlı olarak kabul edilir.

  Telgraf Gönderme ve Sorgulama

  Uyarılar

  • Telgraf gönderilmesi sırasında sistem tarafından TG ile başlayan 13 haneli barkod numarası verilmekte olup, telgrafın akıbetini sorgulayabilmek için barkod numarasının müşterilerimiz tarafından kaydedilmesi gerekmektedir.
  • İnternet üzerinden telgraf gönderilmesi sırasında hüviyet tespitinin gerekmesi nedeniyle kabul işleminin tamamlanamama gerekçesi, belirteceğiniz e-posta adresine en kısa zamanda bildirilecektir. Bu sebeple telgraf gönderimi sırasında geçerli bir e-posta adresinin girilmesi ve mesajınızın takibi gerekmektedir.
  • Belirli gün ve saatte teslim edilmesinin istenmesi halinde Telgraf Giriş Ekranı'nda "Ek Hizmetler" bölümündeki 2'inci kutucuğun Tarihli (BGS) tıklanarak açılan tarih kısmının tam olarak doldurulması gerekmektedir. Tarih bölümünün doldurulmaması telgrafın reddedilmesine veya teslim edilemeyerek iptal edilmesine neden olmaktadır.

  Telgraf Göndermek İçin Tıklayınız

  Telgraf Takibi İçin Tıklayınız

  Yurt Dışı Telgraf Hizmetleri  Telgraf

  PTT tarafından kabul edilen ve İstanbul Telgraf Müdürlüğü aracılığı ile elektronik ortamda yurt dışına iletilerek alıcılarına teslim edilen yazılı metindir.

  Ülkeler ve Grupları

  TELGRAF HİZMETİNE AÇIK ÜLKELER

  I.Kademeye dahil ülkeler

  İran, Pakistan, Suriye, Ürdün.

  II.Kademeye dahil ülkeler

  Amerika Birleşik Devletleri, Andora, Angola, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Butan, Birleşik Arap Emirlikleri (Abu Dhabi, Ajman, Alain Jemel Dhana, Dubai, Fujairah, Khor Fakkam, Ras al Kaimah, Sharjah,Um El Kaivan ), Birmanya (Myanmar), Bolivya, Botsvana, Brezilya, Brunei Darussalam, Burkine Faso, Burundi, Cebelitarık, Cezayir, Cibuti, Çad, Çek Cum., Çin Halk Cum., Danimarka, Ekvator, Ekvator Ginesi, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Etyopya, Fas, Feroe, Fildişi Sahili, Filipinler, Fransa, Fransız Guyanı, Fransız Polinezyası, Gabon, Gana, Gine Bissau, Gine Cumhuriyeti, Grenada, Gronland, Guatemala, Güney Afrika, Gürcistan, Guyana, Haiti, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda Antilleri, Honduras, Hong Kong, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, İzlanda, Jamaika, Kanada, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs Rum Kesimi, Kırgizistan, Kolombiya, Kongo Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kuveyt, Küba, Laos, Lesoto, Letonya, Liberya, Libya, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Maldiv Adaları, Mali, Malta, Meksika, Merkezi Afrika Cum., Mısır, Moğolistan, Moldova, Monako, Moris, Moritanya, Mozambik, Myanmar, Namibya, Nepal, Nijer, Nijerya, Nikaragua, Norveç, Özbekistan, Panama, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Fed., San Marino, Senegal, Sırbistan, Siera Leone, Slovakya, Slovenya, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Suudi Arabistan, Svaziland, Şili, Tacikistan, Tayvan, Tanzanya, Tayland, Togo, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, Umman, Uruguay, Vatikan, Venezuela, Vietnam, Yemen Arap Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Zaire, Zambia, Zimbabve.

  III.Kademeye dahil ülkeler

  Havai, Porto Riko, Seyşel Adaları.

  Sıkça Sorulan Sorular


  1. Telgraf Nedir?

  PTT tarafından kabul edilen yazılı metnin elektronik ortamda iletilmesi ve belirtilen adrese PTT görevlisi tarafından teslim edilmesi hizmetidir.

  2. İnternet Üzerinden Telgraf Nasıl Gönderilir?

  http://www.ptt.gov.tr kurumsal sayfamızda yer alan "Telgraf" linkinin tıklanması halinde "Bireysel Müşteri Girişi" ve "Abone girişi" ekrana gelecektir. "Bireysel Müşteri Girişi" ile abone olmayan müşterilerimizin doğrudan girebilmesi mümkün bulunmaktadır. Söz konusu linki tıkladığınızda telgraf gönderme işleminde gerekli bilgileri girebileceğiniz sayfa açılacaktır.

  3. e-Telgraf Abonelik Sözleşmesi Nedir?

  e-Telgraf abonelerinin İnternet üzerinden telgraf gönderebilmeleri için "Abone Girişi" linki hazırlanmış olup, buradan abonelerimiz şifreleri ile giriş yaparak telgraf gönderebileceklerdir.

  Herhangi bir PTT iş yerinde "e-Telgraf Abonelik Sözleşmesi" imzalayarak abone olunması halinde gerekli belgelerdeki abonelik bilgileri ile gerçek veya tüzel kişiler olarak sistemimize tanımlandığından, kimlik tespitini gerektiren telgraflar da dahil olmak üzere abonelerimizin tüm telgrafları PTT iş yerimize gelinmesine gerek kalmadan evlerinden veya iş yerlerinden internet üzerinden kabul edilmekte ücreti de kredi kartından ödemenin yanı sıra posta çeki hesabından tahsil edilmesi alternatifi de bulunmaktadır.

  Bununla birlikte "e-Telgraf Abonelik Sözleşmesi" imzalanması durumunda müşteri kullanıcı şifresi SMS yoluyla size ayrıca bildirilecektir.

  4. Telgraf Ücreti Hangi Yollarla Tahsil Edilir?

 • Telgraf ücreti PTT iş yerlerimizden kabul esnasında peşin alınabileceği gibi sistem tarafından otomatik olarak hesaplanan bu ücret, kredi kartından, posta çeki hesabından (e-Telgraf Abonelik Sözleşmesi imzalayan aboneler için) ve telefon faturasına yansıtılarak da tahsil edilmektedir.

 • Ödeme seçeneği kredi kartı olarak seçildiğinde telefonla geri arama yapılmaz. Ödeme şekli telefon faturası olarak belirtildiğinde sadece numara doğrulama amacı ile geri arama yapılmaktadır. Ödeme seçeneği ne olursa olsun (telefon faturası veya kredi kartı) telgrafın onay veya red durumunu belirten mesaj göndericinin belirttiği e-posta adresine gönderilmektedir.
 • 5. TG ile Başlayan 13 Karakterli Barkod Numarasının Önemi Nedir?

  Telgraf kabulü sırasında sistem tarafından TG ile başlayan 13 haneli barkod numarası verilmektedir. Verilen bu barkod numarası ile www.ptt.gov.tr kurumsal sayfamızdaki "Telgraf" bölümünden bireysel müşteri girişinden, sol menüde yer alan "Telgraf İşlemleri" linki tıklanarak "Telgraf Sorgulama" bölümüne ulaşabilir ve sorgulama yapabilirsiniz.

  Ancak, telgrafın sorgulamasının yapılabilmesi için barkod numarası bulunması gerektiğinden müşterilerimiz tarafından kaydedilmesi (saklanması) gerekmektedir.

  6. Hüviyet Tespitini Gerektiren Telgraflar Nelerdir?

 • Alıcısının maddi ve manevi yararlı veya zararlı olması muhtemel telgraflar
 • Genel ahlak ve adaba aykırı telgraflar
 • Hakaret, tehdit ve suç isnadı içeren telgraflar
 • Ait olduğu dilde normal manasında kullanılmayan kelime, tabir, rakam ve harf gruplarını içeren veya uydurma yahut normal manayı ifade etmeyen kelimeler ile gizli bir manayı ifade eden rakamlar ve kodlu yazılmış telgraflar
 • Metni yabancı dille yazılmış telgraflar

 • Telgrafın içerik açısından kimlik tespitini gerektirip gerektirmediği yönünden incelenmesini takiben onay verilerek varış merkezine ulaşacak, varış yerinde dağıtım görevlileri tarafından belirtilen adrese teslimi sağlanacaktır.

  Telgrafın içerik açısından kimlik tespitini gerektirmesi durumunda gönderici e-posta yoluyla internet üzerinden kabul edilememe nedeni hakkında bilgilendirilecek ve PTT iş yerlerimizden kabul yapılması gerektiği bildirilerek PTT iş yerimize davet edilmiş olacaktır. Kabul edilemeyen telgrafın ücreti de iade edilecektir.​