Röportajlar


13 Mayıs 2018

"EKONOMİST"
DOSYA LOJİSTİK ÖZEL BÖLÜMÜ
PTT-POSTA-BANKA-LOJİSTİK
4,7 milyar TL ciroya koşuyor
PTT, bu yıla önemli hedeflerle girdi. Kargo, lojistik ve bankacılık hizmetleriyle performansını önemli ölçüde artırmayı planlayan şirket, bu yıl yüzde 18 büyümeyle 4,7 milyar TL ciro hedefliyor.

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, şirket olarak 2017'de gelirlerde yüzde 21,2'lik büyüyerek karlılığı 642 milyon TL'ye taşıdıklarını belirtiyor. Bu yıl ise gelirlerde yüzde 18'lik büyüme hedeflediklerini ve ciroda 4,7 milyar TL'yi yakalayacaklarını dile getiren Bozgeyik, 547,5 milyon TL'lik yatırım gündemleri olduğunu da söylüyor.

Bozgeyik, sözlerine şöyle devam ediyor:
"2018 ve sonraki yıllar yurtiçi ve yurtdışı lojistik faaliyetlerimizinhız kazandığı yıllar olacak. Lojistik faaliyetlerin yerine getirilmesi için özellikle yurtiçinde depo, filo hatları ve teknoloji yatırımlarına öncelik vereceğiz. Pazara dair beklentilerimiz ise umut verici. 2018 yılı yatırım programına göre 88,1 milyar TL kamu yatırımı bütçesinin 21,4milyar TL'lik kısmının ulaştırma sektörüne ayrılmasını, lojistik sektörü için umut verici görüyoruz."

Son yıllarda ekonomideki büyümeye paralel olarak lojistik pazarının da büyüyeceğini söyleyen Kenan Bozgeyik, sektörün geleceğine dair olumlu sinyaller aldıklarını belirtiyor. Bozgeyik'e göre sektörün büyüme hamlesini tetikleyen birkaç unsur var. Bunlardan ilki e-ticaretteki gelişmeler. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de e-ticaret hacminin artmasıyla kargo ve lojistik ihtiyacının arttığını vurgulayan Bozgeyik, "Bu ihtiyaçlara cevap verecek yeni oyuncular sektöre giriş yapıyor" diyor.​