Ptt Güncel


9 Ekim 2020

Merhaba Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

 

Her gün büyük katkı sağladığımız posta sektörü, insanlığın iletişim tarihi açısından büyük bir önem taşıyor. Bu sektörü korumak ve posta sisteminde koordinasyonu sağlamak için 9 Ekim 1874 yılında kurulan Dünya Posta Birliği, yıllardır toplumların birbiriyle iletişim kurmasına aracılık ediyor. Uluslararası dostluğu kuvvetlendiren bu kurum 192 ülkeyi bir araya getirmek gibi kritik bir görevi üstleniyor.

 

Dünya Posta Birliği'nin kuruluş tarihi olan 9 Ekim, her yıl ''Dünya Posta Günü'' olarak kutlanıyor. Uygarlıkların yüzyıllar boyunca posta güvercinleri, telgraf ve mektup aracılığıyla sürdürdükleri iletişim, köklü bir gelenek olarak nesilden nesile aktarılıyor. Hem dünyadaki hem de ülkemizdeki önemli olayları ve kültürel zenginlikleri üzerinde barındıran pullar ise değerlerimizi ölümsüzleştiriyor. İletişim metotlarına öncülük eden sektörümüz bugün de insanların günlük yaşamını kolaylaştırmaya devam ediyor.

 

Özellikle pandemiyle birlikte önemi daha da anlaşılan, karantina döneminde insanların yardımına koşan dünyadaki tüm posta teşkilatlarını kutluyorum. Her daim milletimizin yanında ve hizmetinde olduğumuz bu mesleği icra etmekten gurur duyuyorum.

 

Posta sektörüne hizmet veren, varlığını ve gelişimini sürdürmesine katkıda bulunan siz kıymetli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepimizin 9 Ekim Dünya Posta Günü kutlu olsun!

 

 

Hakan GÜLTEN

PTT Genel Müdürü

Dünya Posta Birliği İdari Konsey Başkanı ​