Ptt Güncel


4 Mart 2020

 

PTT AŞ tarafından tedavüle sunulan “Yardımcı Köpekler" konulu anma pulu tanıtım toplantısı gerçekleşti. 

 

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) ile görme engellilere tamamen ücretsiz rehber köpek desteği sağlayan Rehber Köpekler Derneği, Ankara'da “Yardımcı Köpekler" Pul Lansmanı gerçekleştirdi.

 

PTT AŞ Değerli Kağıtlar Dairesi Başkanı Sayın Mehmet Orhon toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “PTT olarak pullarımızda insanlığın en yakın dostu ve yardımcısı olarak gördüğümüz köpeklere yer vermekten dolayı çok muyluyuz" dedi. Köpeklerin tarih boyunca farklı misyonlarla insanların yanında olduğunu kaydeden Sayın Orhon, Emniyet güçlerimize yardımcı olan özel eğitimli 'görev köpekleri', her türlü afet durumunda insan arama ve kurtarma çalışmalarına katılan 'arama köpekleri' ile engelli ve yaşlı bireylere eşlik eden, onlara güvenli ve bağımsız hareket kabiliyeti sağlayan 'rehber köpeklerin' insanlığın yaşamını kolaylaştırmakta olduğunu vurguladı.

 

Kültürel bir tanıtım materyali olan ve ait olduğu ülkenin tarihini, coğrafyasını, kültürünü, geleneklerini ve güzel sanatlarını yansıtan pulların, tüm dünyayı dolaştığını ve koleksiyonerler sayesinde bir kültür mirası olarak nesilden nesile aktarıldığını belirten Sayın Orhon, “PTT olarak pullara bu sorumluluk bilinciyle yaklaşıyor, çeşitli temalarda hazırladığımız pullarla tarihimize ve kültürümüze hizmet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Bugün tedavüle sunulan ilk gün zarflarında braille alfabesine de yer verildiğini kaydeden Sayın Orhon, “PTT olarak görme engelliler konusundaki hassasiyetimizi bir kez daha vurguladık. Ayrıca, 'Yardımcı Köpekler' hakkında farkındalığın artırılmasını hedefliyoruz" diye konuştu. Yakın zamanda yaşanan Elâzığ depreminde de köpeklerin göçük altından kurtarma çalışmalarında AFAD ekiplerine ve gönüllülere yardım ettiğini hatırlatan Sayın Orhon, “Zor zamanlarımızda yanımızda olan köpek dostlarımız bizim için her zaman çok kıymetli" dedi.

 

“PTT, hayvan hakları ve engelli hakları konularında toplumsal farkındalığa katkı sağlıyor"

 

Şirketimiz tarafından yıllık olarak hazırlanan ve yüzlerce konu önerisi arasından seçilen “2020 Yılı Pul Emisyon Programı"nda 'Yardımcı Köpekler' konusunun emisyon programına alınmasının önemine vurgu yapan Rehber Köpekler Derneği Başkanı Sayın Av. Nurdeniz Tunçer, “PTT, hem hayvan hakları, hem engelli hakları hem de çevreye duyarlılık konularında toplumsal farkındalığın yaygınlaşmasına katkı sağlıyor. PTT'ye günceli ve gündemi yakalayan anlayışı için müteşekkiriz. Sosyal sorumluluk çalışmalarına imza atan Derneğimizin PTT gibi büyük bir kamu kuruluşu ile ortak bir çalışmayı hayata geçirmesinden dolayı oldukça mutluyuz. Öyle ki “Yardımcı Köpekler" konulu anma pulu sayesinde Rehber Köpekler ilk kez resmi kimliğiyle ülke tarihimize geçmiş oldu" dedi.

 

“Eğitimli Köpekler Sayesinde Birçok Hayat Kurtuldu"

Ankara AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürü Sayın Kartal Muhçı, insan hayatının söz konusu olduğu bütün afet ve acil durum hallerinde görev yapan bir ekip olduklarını, dünyanın dört bir yanında görev yaptıklarını belirtti. Türkiye'nin de bir deprem ülkesi olduğunu ve arama kurtarma köpeklerine böyle durumlarda ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Sayın Muhçı, “Geçen ay Elâzığ'da deprem afeti yaşadık. Arama kurtarma köpeklerimizi bu tür afetlerde yoğun olarak kullanmaktayız ve bize büyük destek sağlıyorlar. Bu köpekler bizim enkaz altı dinleme cihazlarımızdan bir işaret alamadığımız zamanlarda yol gösterici oluyor. Arama kurtarma köpeklerimiz sayesinde Elâzığ depreminde enkaz altında bulunan bir vatandaşımızı yaklaşık 22 saat sonra bir mucizeyi gerçekleştirerek kurtardık" ifadelerini kullandı.​​