Haberler


9 Mayıs 2018

Küresel posta sektörünün en prestijli organizasyonlarından biri olan "UPU Dünya CEO Forumu", Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN'ın himayelerinde, Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz, Dünya Posta Birliği (Universal Postal Union-UPU) İdari Konsey Başkanı Sayın Kenan BOZGEYİK ve UPU Genel Sekreteri Sayın Bishar A. HUSSEIN'in ev sahipliğinde Swissotel The Bosphorus İstanbul'da başladı.

60 ülkenin posta idaresi CEO'larının katıldığı UPU Dünya CEO Forumu'nun açılış töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, bu yıl üçüncüsü düzenlenen organizasyona ülkemizin ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. İki yıl önce İstanbul'da gerçekleştirilen 26. Dünya Posta Kongresi'nde küresel posta stratejilerini şekillendiren kritik kararların alındığını belirten Sayın ARSLAN, "Kongre'de kabul edilen İstanbul Dünya Posta Stratejisi 2020 yılına kadar sektörün yol haritasını çizmiştir" dedi. Konuşmasında Şirketimizin ulusal ve uluslararası faaliyetlerinin yanı sıra bölgesel ve küresel işbirlikleriyle ilgili bilgi veren Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, "Ülkemizin güzide kuruluşlarından biri olan Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi 178 yıllık köklü geçmişi ve güçlü kurumsal yapısıyla posta, kargo-lojistik, e-ticaret, bankacılık, sigortacılık gibi birçok alanda vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran hizmetler sunmaktadır. PTT, 4 bin 870 işyeri, 41 bin 742 personeli, yaygın hizmet ağı ve sektöründeki öncü konumuyla bir dünya markası olma yolunda hızla ilerlerken birçok uluslararası başarıya da imza atmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Bakanımız Sayın ARSLAN, Türkiye'nin gelecekte dünya ekonomileri arasında ilk 10 ülke arasında yer almayı hedeflediğini belirterek, "Bu hedefe bilim, teknoloji ve bunun getirdiği dijitalleşme çalışmalarının başarılı sonuçlarının ekonomimize yapacağı katkı ile ulaşabileceğimizi biliyoruz. Bu nedenle, tüm dünya ülkeleri olarak dijitalleşmenin ve e-ticaretin bugünkü durumunu ve geleceğini masaya yatırmak, bu alanı nasıl geliştirebileceğimiz konusunda hep beraber fikir üretmek durumundayız. İnanıyorum ki bu forum sayesinde idare ve sektörün çok değerli temsilcileriyle hem birlikteliğimiz hem de yapılması gerekenler konusunda önemli kazanımlar elde edilecektir" dedi. Konuşmasında ülkemizin kıtalar arasında köprü görevi gören coğrafi konumuna değinen Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, ulaştırma koridorlarına verdikleri önemi vurguladı ve bu konuda yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aktardı.

"SEKTÖRÜMÜZE HAYIRLAR GETİRMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM"

Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz, UPU İdari Konsey Başkanı Sayın Kenan BOZGEYİK açılışta yaptığı konuşmada İstanbul'un tarihi önemine, kültürel zenginliklerine ve doğal güzelliklerine işaret ederek, "Şairlere, ressamlara ilham olmuş dünya mirası İstanbulumuzda sizleri ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz" dedi. Posta sektörünün çok önemli bir değişim sürecinin içinde bulunduğunu ve 26. Dünya Posta Kongresi'nde alınan kararların tüm ülkelerin tam desteğiyle hızlı bir şekilde uygulamaya konulduğunu ifade eden Sayın BOZGEYİK, "İnşallah, sektörümüzü çok daha farklı bir boyuta taşıyacağız. Teknolojik ilerlemede, dijital dönüşümde biz de kendi sektörümüz adına gerekli değişimleri ve atılımları yaparak hak ettiğimiz yeri almak için bugün ve yarın detaylı bir şekilde müzakereler yürüteceğiz. UPU Dünya CEO Forumu'nun sektörümüze hayırlar getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

UPU Genel Sekreteri Sayın Bishar A. HUSSEIN ise 26. Dünya Posta Kongresi ile UPU Dünya CEO Forumu'na işaret ederek İstanbul'un artık posta sektörü adına çok ciddi çalışmaların yürütüldüğü bir şehir haline geldiğini söyledi. CEO Forumu'nun Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenmesinden dolayı Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN ile Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz Sayın Kenan BOZGEYİK'e teşekkürlerini ileten Sayın Bishar A. HUSSEIN, bu organizasyonun posta sektörünün önümüzdeki dönemde daha da gelişmesi adına büyük önem taşıdığını vurguladı.

Açılış töreni, Şirketimiz tarafından tedavüle çıkarılan "UPU Dünya CEO Forumu 2018" konulu anma pulunun imzalanması ile sona erdi.​