Haberler


21 Şubat 2018


Türkiye ile Katar arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 45'inci yıldönümü anısına hazırlanan "Türkiye-Katar Ortak Pulu" konulu anma pulu ve ilk gün zarfı 21 Şubat 2018 tarihinde tedavüle çıkarıldı. Katar'daki Barzan Kalesi ve Al Zubarah Kalesi ile ülkemizdeki Rumeli Hisarı ve Ankara Kalesi görsellerinin yer aldığı Ortak Pul'un tanıtım toplantısı PTT Pul Müzesi'nde gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz Sayın Kenan BOZGEYİK, Türkiye-Katar Ortak Pul Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada ülkeler arasındaki dostluğun önemini vurgulayarak, "Katarımız bizim için canımızın bir parçası. Dostlarımız bizim için çok kıymetli. İyi günde, kötü günde, bunu her zaman birbirimize karşı göstermişizdir" dedi. Konuşmasında Dünya Posta Birliği (Universal Postal Union-UPU) İdari Konsey Başkanı sıfatıyla bir anısını paylaşmak istediğini ifade eden Sayın BOZGEYİK şunları söyledi: "2012 yılında Katar'da gerçekleştirilen Dünya Posta Kongresi'nde,bir sonraki kongrenin İstanbul'da yapılacağı kararlaştırılmıştı. 2016 yılına gelindiğinde bu kongrenin Türkiye'de yapılmaması için tüm Batılılar her türlü gayret ve çabayı gösterdiler. Eylül ayında gerçekleştirilmesi gereken kongrenin Türkiye'de yapılamayacağına dair Haziran ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden karar aldılar. Bu kararın hiçbir hukuki ve diplomatik dayanağı, hiçbir gerekçesi yok. 'Türkiye güvenilir bir ülke değildir, bu kongre yapılamaz' diyorlar. Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız ve Dışişleri Bakanımız olmak üzere tam 4 ay diplomasi mekiği dokuduk. Sonunda, Katarlı dostlarımızın Dönem Başkanı olması sıfatıyla, Allah'ın yardımıyla kapanan kapılar önümüze açıldı. Katarlı dostum, kardeşim, karar toplantısında bana, 'Değerli kardeşim, bunun bedeli ne olursa olsun bu kongreyi İstanbul'da yapacağız' dedi. İdari Konsey'de bütün Batılıların gözünün içine baka baka o kararı Katarlı dostlarımızın büyük desteğiyle çıkardık. Sayın Büyükelçimin çok emeği var o günlerde. Ben bir kez daha kendisine şükranlarımı sunuyorum. Dünya Posta Kongresi Türkiye'nin diplomatik zaferiydi, ama bu Katarlı dostlarımız ve kardeşlerimizin büyük gayretiyle oldu. Bunlar, hayatım boyunca unutmayacağım anlardır."

"İNŞALLAH, BU İŞBİRLİĞİMİZ EBEDİYEN DEVAM EDECEK"

Genel Müdürümüz Sayın Kenan BOZGEYİK, Katar'da 1 Ocak'ta "Türk Pazarı" adı altında çok önemli bir e-ticaret pazarı kurduklarını hatırlatarak, "İnşallah, bu işbirliğimiz ebediyen devam edecek. Dostluklar ile ticari ve diplomatik ilişkiler birleşince nasıl büyük projeler ortaya çıktığına Katar'da şahit olduk. Şimdi aynı projemizi diğer kardeş ülkelerimizle de yapmak üzere çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütüyoruz" dedi.

Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin bundan sonra daha da gelişerek devam edeceğini kaydeden Sayın Kenan BOZGEYİK, "Türkiye-Katar Ortak Pulu'nda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve Katarlı dostlarıma şükranlarımı iletiyorum" diye konuştu. Genel Müdürümüz Sayın BOZGEYİK, tanıtım toplantısında ayrıca Katar Posta İdaresi CEO'su Sayın Faleh AL-NAEMİ ile PttMessenger aracılığıyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Katar'ın Ankara Büyükelçisi Sayın Salim Mübarek EL-ŞAFİ ise Türkiye-Katar Ortak Pul Tanıtım Toplantısı'na katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik aktif katkılarından dolayı Türk ve Katar posta teşkilatlarına teşekkür etti. Katar ve Türkiye ilişkilerinin bir asrı aşan tarihi sürece dayandığını dile getiren Sayın EL-ŞAFİ, "Bu ilişkiler kardeşlik, anlayış ve karşılıklı saygı üzerine inşa edilmiş, kardeş halkların ortak büyük bir tarih ve medeniyetten oluşan mirasına dayanmaktadır. Bu tarihsel arka plan, çeşitli alanlarda ve başkalarının umduğundan daha hızlı bir şekilde sağlıklı ve örnek ikili ilişkilerin gelişmesine yardımcı olmuştur. Katar ve Türkiye'deki posta kuruluşları ile iki ülke ilgili bakanlıklarının yapmış olduğu ikili girişimler sayesinde, geçmiş yıllar içinde ortak başarılarda büyük sıçramalar gerçekleştirdik" diye konuştu.

"E-TİCARET EKONOMİK İLİŞKİLERDE YENİ KAPILAR AÇACAK"

Büyükelçi Sayın EL-ŞAFİ, Katar ile Türkiye posta teşkilatlarının girişimlerinden en önemlisinin" elektronik pazar" konusunda gerçekleştiğini belirterek, "Bu girişimin, e-ticaret ve Katarlı tüketiciye en az maliyet ve en hızlı bir şekilde Türk malının temini alanında kaliteli bir sıçrama gerçekleştirmesi beklenmektedir. Bu gibi girişimler üreticileri, e-ticaret vasıtasıyla mallarını pazarlama ve üretimlerini artırma yolunda modern ve gelişmiş yöntemleri kullanması hususunda teşvik edecektir. Aynı zamanda iki ülke ekonomik ilişkilerinde yeni kapılar açacak ve netice itibarıyla iki tarafın hedeflerini gerçekleştirmesine katkıda bulunacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye-Katar Ortak Pulu, Sayın Kenan BOZGEYİK ve Sayın Salim Mübarek EL-ŞAFİ tarafından imzalandı. Tanıtım toplantısına Libya'nın Ankara Büyükelçisi Sayın Abdurrazaq Mukhtar Ahmed ABDULGADER, Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Sayın Yusuf Ahmetet-Tayib Yusuf EL-KORDOFANİ, Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Sayın Ghassan Yousef Abdulbari Al ZAWAWİ ve Umman'ın Ankara Büyükelçisi Sayın Qasım Mohamad Salim AlSALHİ de katıldı.​