Haberler


25 Ocak 2018

Türkiye'nin bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım ve finans alanlarında hizmet veren dev şirketleri Başbakanlık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde güçlerini birleştirerek tamamen yerli ve milli "Türkiye Ortak Ödeme Platformu"nu oluşturdu. Şirketimiz ile Denizbank, Turkcell, Türk Telekom, Vakıf Katılım ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin BELBİM şirketinin işbirliği sayesinde vatandaşlar gerek kartla, gerek cep telefonuyla para transferi, alışveriş, ulaşım harcaması gibi günlük hayatlarındaki ödeme ihtiyaçlarını tek bir platformdan kolaylıkla karşılayabilecek. Platform ile paranın dijitalleşmesi yoluyla ekonominin kayıt altına alınması, banka hesabı bulunmayan vatandaşların cep telefonundan para transferi ve ulaşım ödemelerini yapabilmesi gibi faydalar sunulması amaçlanıyor.

Türkiye Ortak Ödeme Platformu İmza Töreni, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM'ın teşrifleriyle Ankara'da gerçekleştirildi.

BAŞBAKANIMIZ SAYIN YILDIRIM: "FAYDALARI SAY SAY BİTMEZ"

Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM imza töreninde yaptığı konuşmada hepsi birbirinden güçlü 6 güzide kuruluşun Türkiye Ortak Ödeme Platformu'nu oluşturduğunu ifade etti. 177 yıllık şanlı bir geçmişe sahip PTT ile Türk Telekom, Turkcell, Denizbank, Vakıf Katılım ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin BELBİM şirketinin "Bir elin nesi var iki elin sesi var" misali güçlerini birleştirerek milletimize önemli bir hizmet vermek üzere bir araya geldiğini belirten Sayın YILDIRIM, "Emeği geçen, akıl teri, alın teri döken bütün arkadaşlarımıza milletimiz adına, vatandaşlarımız adına teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun" dedi. Türkiye Ortak Ödeme Platformu'nun faydalarının say say bitmeyeceğini ifade eden Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM, bu sistem sayesinde Türkiye'nin her yerinde toplu ulaşımda tek kartın yeterli olacağını kaydederek, "Türkiye'nin neresinde olursanız olun, diyelim ki belediye otobüsüne bineceksiniz, üzerinizde oradaki bilet olmayabilir, onların ulaşım kartı olmayabilir, bu cebinizdeki Türkiye Kartıyla rahatça ödemenizi yapacaksınız. Cüzdanda o kart, bu kart, şu kart on tane kart taşımak mecburiyetinde kalmayacaksınız. 'Tek kartla her yere her ödeme' şeklinde bu iş özetlenebilir" diye konuştu.

Başbakanımız Sayın YILDIRIM, Türkiye Ortak Ödeme Platformu sayesinde ekonomide kayıt sisteminin daha da güçleneceğini ifade ederek şunları söyledi: "Şu andaTürkiye'de hala nüfusumuzun yüzde 40'ından fazlası banka hesabı kullanmıyor. Bu ne demektir? Sayısallaşmada, dijitalleşmede daha alacak çok yolumuz var. Perakende harcamalarının yüzde 60'ı da hala nakitle yapılıyor. İşte bu ortak platformda vatandaşın emeği, alın teri olan parasını güvenle kullanma imkanı getiriliyor. Banka hesabı olmayan vatandaşlarımızı da bu sistemle, bu kartla iş yapar, ödemelerini yapar hale getirecek. İstediği vakit vatandaş sistem içindeki parasını en yakın noktadan çekebilecek. Banka hesabı olmayanlar cep telefonlarından para yatırabilecekler."

"PTT, AYDA YAKLAŞIK 95 MİLYON İŞLEM YAPABİLİR HALE GELDİ"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN imza töreninde yaptığı konuşmada 6 kuruluşun kabiliyetlerini birleştirerek Türkiye Ortak Ödeme Platformu adı altında oluşturduğu sistemin bu yılın ikinci yarısında hizmete sunulacağını söyledi. Söz konusu platformun, ulaşım ve haberleşme altyapısını millileştirme ve yerlileştirme projesinin bir uygulaması olacağını ifade eden Sayın ARSLAN, bu çerçevede yürüttükleri çalışmaları örnekleriyle anlattı. Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya yönelik gayretlerinin hız kesmeden devam edeceğini vurguladığı konuşmasında Şirketimizin faaliyetlerine de değindi. Türkiye'nin 177 yıllık çınarı PTT'nin 4602 işyeriyle ülkemizin her yerine ulaştığını ifade eden Sayın ARSLAN, hiçbir bankanın olmadığı yaklaşık 1800 yerleşim yerinde sadece PTT'nin, hiçbir banka ATM'sinin bulunmadığı 175 yerleşim yerinde ise sadece Pttmatiklerin vatandaşlara hizmet sunduğunu söyledi. Şirketimizin bugün ayda yaklaşık 95 milyon işlem yapabilir hale geldiğini belirten Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN sözlerini Türkiye Ortak Ödeme Platformu'nun hayırlı olmasını dileyerek tamamladı.

İmza töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt UYSAL da bir konuşma yaptı. Türkiye Ortak Ödeme Platformu'nun önemini vurgulayan Sayın UYSAL, "Vatandaşımıza kaliteli hizmet sunulabilmesi için bu sistem önemli. Gelecekte birçok kolaylığı da beraberinde getirecek" dedi.

Konuşmaların ardından Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz Sayın Kenan BOZGEYİK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt UYSAL, İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELBİM A.Ş. Genel Müdürü Sayın Ahmet AK, Denizbank Finansal Hizmetler Grubu CEO'su Sayın Hakan ATEŞ, Vakıf Katılım Genel Müdürü Sayın İkram GÖKTAŞ, Türk Telekom CEO'su Sayın Paul DOANY ve Turkcell CEO'su Sayın Kaan TERZİOĞLU tarafından Türkiye Ortak Ödeme Platformu'nun imzaları atıldı.​