Haberler


21 Ocak 2018

E-ticaret sektöründeki atılımlarını artırarak sürdüren Şirketimiz, bu çerçevede Hong Kong merkezli PAL Express ile "Hisse Devri Protokolü" imzaladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN protokol imza töreninde yaptığı konuşmada e-ticaretin tüm dünyadaki hızlı gelişimine ve Şirketimizin bu alanda yürüttüğü faaliyetlere değindi. Sayın ARSLAN, "PTT son yıllarda geleceği çok iyi okuyan ve buna göre kendini yenileyen bir kurumumuz. 6 yıl önce binlerce tedarikçiyle milyonlarca alıcıyı tek çatı altında buluşturan ePttAVM'yi kurdu, bununla birlikte e-ticaret için gerekli tüm altyapıyı oluşturdu. Online ödeme sistemlerini de geliştirmeyi başardı. Bu konuda bugüne kadar çok güzel bir gelişme sağladı" dedi. E-ticarette nakliye konusunun önemine işaret eden ve PTT Kargo'nun ulaştığı noktaya dikkat çeken Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, PAL Express ile yürüttüğümüz işbirliğine değinerek şunları söyledi: "Hong Kong taşımacılık firması PAL Express ile geçen yıl Satış Acenteliği Sözleşmesi imzalanmıştı. Söz konusu sözleşme kapsamında PAL Express ve Türk Hava Yolları aracılığı ile Uzak Doğu'da gerek ülkemiz gerekse diğer ülkeler adına toplanan tüm elektronik ticaret gönderilerinin en hızlı, en uygun şartlarda taşınması sağlanmış oldu. Bu hizmet sayesinde 2016 ve 2017 yıllarında toplam 4 milyon 831 bin 729 kilogram gönderinin ülkemize kabulü veya üçüncü ülkelere transit geçişi sağlandı. Bu taşımalar bu yıl hizmete girecek olan üçüncü havalimanı ile birlikte eminiz ki katlanarak artacaktır. Toplamda 133 milyon 839 bin 884 liralık -sadece bu sektörde- ciro elde edildi ve yine buradan 14 milyonun üzerinde kar sağlandı. Bu ortaklık sayesinde PTT uluslararası elektronik ticaret gönderilerinin taşınması ve tesliminde 67 ülke arasında 7'nci sıraya yükselmiş durumda."

"TÜRKİYE E-TİCARETTE HUB HALİNE GELECEK"

Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, imzalanan protokol ile iki şirket arasındaki ortaklığın bir adım ileri taşındığını belirterek, "24 Ekim 2017 tarihinde iki kurum arasında imzalanan ek bir protokol kapsamında PAL Express şirketinin yüzde 15'lik hissesi sembolik bir rakamla, 1 dolar karşılığında PTT'ye devredilmiş oluyor. Artık PTT uluslararası e-ticarette de bir üst seviyeye taşınmış olacak. PTT, PAL Express'in kabiliyetlerinden yararlanarak Uzak Doğu'da veya dünyada daha farklı, daha önemli işler yapabilir hale gelecek. PAL Express de PTT gibi dünya çapında söz sahibi bir posta idaresiyle işbirliği yapabilecek. Diğer sektörlerde yaptığımız gibi bu sektörde de Türkiye'yi hub haline getirmeyi çok önemsedik ve önemli bir adımı böylece atmış olduk" diye konuştu. Ülkemizin köklü ve güzide kuruluşu PTT'nin bu protokol ile bir dünya markası olma yolunda yeni bir adım daha attığını vurgulayan Sayın ARSLAN, "Gerek PTT Genel Müdürümüzü ve ekip arkadaşlarımızı gerekse PAL Express Başkanı ve yöneticilerini tebrik ediyorum. Bu birliktelik, bu işbirliği eminim ki hem kurumlar açısından hem ülkeler açısından hayırlı sonuçlara vesile olacaktır. İnşallah, Rabbim yar ve yardımcımız olur ve bu birlikteliği daha ileriye, daha güzel noktalara taşırız" dedi.

"PTT DÜNYA ÇAPINDA ETKİN BİR KURULUŞ HALİNE GELDİ"

Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, bir gazetecinin hisse devrinin neden 1 dolar gibi sembolik bir rakamla gerçekleştirildiğine yönelik sorusu üzerine şu değerlendirmelerde bulundu: "PTT'nin bir marka değeri var. PTT bu marka değeri çerçevesinde, özellikle Dünya Posta Birliği'nin de başkanı olunca artık dünya çapında daha fazla bilinir, daha fazla etkin bir kuruluş haline geldi. PAL Express tarafından bakarsanız, PTT'nin bu marka değerinden yararlanması adına, PTT'yi bu işin içine almış olmak, tam tersine belki PTT'den para almayı değil, para vermeyi gerektirir. Dönelim PTT tarafına... Madem para almayı gerektirir, niye para almıyorsunuz diye de bir soru gelebilir. E-ticaretle ilgili potansiyelden bahsettik. Dünya çapında nereden nereye gittiğini söyledik. E-ticaret bilgisayarınızın başında, cep telefonunuzda bir tuşla işlem yapabildiğiniz bir ortam. Ancak bütün bunlara rağmen ürünü üretim noktasından tüketim noktasına götürmek için kesinlikle ulaştırma araçlarınızı kullanmanız lazım, henüz onu ışınlayamıyoruz. O yüzden de bu kadar önemli olan ulaştırma kısmını, lojistik kısmını tecrübeli olan PAL Express marifetiyle yapma kabiliyeti kazanacak olan bir PTT'den bahsediyoruz. Öyle olunca da her iki kurum da bu konuda tabiri caizse kazan-kazan politikası çerçevesinde bu işbirliğini yapıyor. Dolayısıyla birinin diğerine herhangi bir ödeme yapması söz konusu değil. Ancak bütün bunlara rağmen yasal olarak sembolik de olsa bir bedelle bu işlemi yapmak gerekir. Nitekim Türkiye'de de birtakım işlemleri veya birtakım şirket hisse devirlerini 1 lira sembolik bedelle yapıyoruz. Bu aynı zamanda bir mali zorunluluk da. Dolayısıyla bu zorunluluğu yerine getirmiş oluyoruz."

Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN imza törenindeki konuşmasında Şirketimizin e-ticaret dışındaki faaliyetleri ile değişim ve dönüşüm sürecine de değindi. PTT'nin kurulduğu günden bu yana köhne bir yapıda değil, sürekli atılım içerisinde olduğunu ifade eden Sayın ARSLAN, "İnternet ve teknoloji tüm dünyayı etkisine alıp her şeyi değiştirirken bu değişimin en fazla etkilediği sektörlerin başında da elbette posta sektörü geliyor. PTT'miz de bu değişimden ziyadesiyle faydalanmak ve bu değişimin öncüsü olmak adına çok önemli adımlar atıyor. Bu noktada inovasyonu, teknolojiyi ve ülkeler, kurumlar arası işbirliklerini artırarak, posta hizmetlerini çeşitlendirerek, klasik yaklaşımları terk edip doğru adımlar atarak sektörde dünyanın söz sahibi kurumları arasına girmiş durumda. Bugün ülkemizin her ilinde, her ilçesinde, her beldesinde, her bucağında, hatta büyük köylerde acenteleriyle birlikte 4602 noktada PTT işyerleri ve 2252 noktada Pttmatikler var. Bunlar aracılığıyla posta, lojistik, e-ticaret ve bankacılık alanında PTT'miz hizmet veriyor. Bir başka ifadeyle hizmeti ülkenin her yerine, en ücra noktası dahil vatandaşın ayağına götürüyor. Bugün PTT'nin bankacılık hizmeti verdiği 1792 yerleşim yerinde Pttbank dışında herhangi bir banka, herhangi bir finans kuruluşu yok. Nitekim başka bankaların ATM'lerinin olmadığı 175 yerleşim yerinde de sadece Pttmatiklerle insanımıza hizmet veriyoruz. Hem hizmet çeşidini artırmak hem hizmet kalitesini yükseltmek adına önemli bir gayretimiz var. Nitekim, PTT bundan 15 yıl önce 7 kuruluşun 11 işlemini yaparken, bugün 396 kurum-kuruluşun 552 ayrı işlemini yapıyor ve aylık yaklaşık 95 milyon işlem gerçekleştiriyor" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN, protokol imza töreninde Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili de açıklamalar yaparak, "Amacımız gerek ülke içerisinde gerek ülke dışarısında istikbalimizi ve istiklalimizi etkileyecek, vatandaşımızın huzurunu etkileyecek terör olaylarını engellemek. Bu anlamda terör olaylarının kaynağı olan teröristlerin yuvalandığı bataklıkları kurutmak ve onları bu bölgeden temizlemek" dedi. Teröristlerin kökünü kazıyıncaya kadar mücadelenin devam edeceğini belirten Sayın ARSLAN, "Silahlı Kuvvetlerimize, askerlerimize muvaffakiyetler diliyoruz. Rabbim onların yar ve yardımcısı olsun" diye konuştu.

"ORTAKLIĞIMIZI DAHA İLERİ SEVİYEYE TAŞIYACAĞIZ"

Yönetim Kurulu Başkanımız ve Genel Müdürümüz Sayın Kenan BOZGEYİK'in de yer aldığı protokol imza töreninde PAL Express Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Anthony LAU bir konuşma yaptı. Sayın LAU, "Sizlerle beraber ortaklığımızı daha da ileri bir seviyeye taşıyacağımıza eminim. Bu ortaklığımız sayesinde PTT'nin gerçekleştirmiş olduğu e-ticaret çalışmalarını Asya'ya doğru yaygınlaştırmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. PTT'ye ve Türkiye'nin Ulaştırma Bakanlığı'na vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür etmek isterim" dedi.​