Haberler


23 Nisan 2019

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

 

Büyük PTT AŞ ailesinin değerli mensupları,

23 Nisan 1920 tarihinde “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" ilkesiyle kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi; Milli Mücadele yıllarında aziz milletimizin dirilişinin anıtı ve bağımsızlık iddiasının kanıtı olmuştur. Esareti kabul etmeyen kahraman ecdadımızın hürriyet sevdası diğer milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de ilham verirken, istiklal zemini üzerine inşa edilen millî irademizin merkezi Türkiye Büyük Millet Meclisi ise vatan topraklarındaki egemenliğimizin sembolü haline gelmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi' nin 99. kuruluş yıldönümü vesilesiyle, başta ilk Meclis başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nı sevk ve idare eden milletvekillerimizi, yanı sıra bağımsızlık mücadelesi vererek bizlere bu cennet vatanı miras bırakan bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kere daha saygıyla ve minnetle yad ediyoruz.

Meclisimizin kurulduğu günün hem Ulusal Egemenlik hem de Çocuk Bayramı olarak ilan edilmesi, vatanın istiklal ve istikbalinin doğrudan gelecek nesillere emanet olduğunu bizlere hatırlatan önemli ve anlamlı bir ayrıntıdır. Bu nedenle, inanıyorum ki 23 Nisan yalnızca çocuklar için bayram değil, biz büyükler için de çocukların ülkemizin umudu, vatanımızın teminatı ve geleceğimizin sermayesi olduğunu hatırlama ve bu bilinçle onlara sunulacak imkânları geliştirmek için yeniden düşünme vesilesidir.

Dünyanın en müstesna çiçekleri olan çocuklarımız için neşeli ve sağlıklı günler, güzel ve aydınlık bir gelecek diliyor, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı en samimi duygularımla tebrik ediyorum.

 

Kenan Bozgeyik

PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür

Dünya Posta Birliği İdari Konsey Başkanı

 

 

​