Haberler


18 Mart 2019

-PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik:

 

-“Toplumumuz hiçbir zaman bağımsızlığından taviz vermedi ve milletimiz her zaman Haktan ve barıştan yana oldu. Alnımız dik yaşadık yaşamaya devam edeceğiz"

 

-“PTT her zaman milletinin ve devletinin yanında yer almış ve almaya devam edecektir."

 

PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Kenan Bozgeyik, Çanakkale'nin bir ruh ve duruş olduğunu belirterek, “Toplumumuz hiçbir zaman bağımsızlığından taviz vermedi ve milletimiz her zaman Haktan ve barıştan yana oldu. Alnımız dik yaşadık yaşamaya devam edeceğiz" dedi.

 

 

 

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ), düzenlediği tören ile 18 Mart 1915'te Çanakkale'de şehit olan kahramanları andı. PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Kenan Bozgeyik'in katılımlarıyla genel müdürlükte gerçekleşen anma töreni Kuran-ı Kerim ve Dua ile başladı.

 

Törende konuşan PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Kenan Bozgeyik,

Çanakkale'nin bir ruh ve duruş olduğunu belirterek, “Toplumumuz hiçbir zaman bağımsızlığından taviz vermedi ve milletimiz her zaman Haktan ve barıştan yana oldu. Alnımız dik yaşadık yaşamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Çanakkale Zaferi'nin 104. yılı vesileyle anma törenini düzenlediklerini belirten Sayın Bozgeyik,

 “Esaret zincirlerini parçalayan ve türlü zorluklar içinde canları pahasına vatanı müdafaa ederek bizlere bu zaferi miras bırakan bütün kahramanlarımızı, rahmetle ve minnetle yad ediyoruz" diye konuştu.

 

Türkiye'nin her önemli tarihi olayında olduğu gibi Birinci Dünya Savaşı'nda PTT'nin devletine ve milletine destek çıktığını vurgulayan Genel Müdürümüz Bozgeyik sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Ülkemizin köklü kurumu Posta ve Telgraf Nezareti de seferberliğe katılmış, bütün imkânsızlığa ve yokluğa rağmen 511 mensubunu ordunun emrine vermiştir. Cephelerde bizzat ordunun haberleşmesinde vazife alan Posta ve Telgraf Nezareti çalışanları, düşmanın yoğun bombardımanı altında telgraf ve telefon hatlarını onarmış; düşmanın hızla ilerlemesine rağmen yerlerini terk etmeyerek manipleleriyle kendilerine verilen şifreli telgrafları çekmişler, hayatî tehlike altında canları pahasına vazifelerini yerine getirmişlerdir."

 

Savaş boyunca Posta ve Telgraf Nezareti'nin (Posta ve Telgraf Bakanlığı) ise cephelerdeki ordunun İstanbul'la haberleşmesini temin etmek amacıyla, sürekli saldırıya uğrayan telgraf hatlarını onardığını hatırlatan Sayın Bozgeyik, “Savaş boyunca bütün telgrafhaneler 24 saat açık tutularak şifreli telgrafların anında ilgili yerlere ulaştırılması sağlanmıştır. PTT her zaman milletinin ve devletinin yanında yer almış ve almaya devam edecektir" dedi.

 

 

“Esir mektuplarını aileleri ile buluşturacağız"

 

Şirketimiz, geçtiğimiz hafta Türk Kızılay ile yapılan işbirliği anlaşması sonucunda 30 bin esir mektubunun ailelerine ulaştırılmasına yönelik bir proje başlattı. Sayın Genel Müdürümüz Kenan Bozgeyik konuyla ilgili şu şekilde konuştu:

 

“Türk Kızılayı'nın arşivinde savaş yıllarından kalan yaklaşık 30 bin mektup bulunmaktadır.

Kızılay ve PTT AŞ arasında geçtiğimiz günlerde imzalanan iş birliği protokolüyle bu mektupların sahiplerine, sahiplerinin torunlarına ulaştırılmasına yönelik bir proje başlatılmıştır.

PTT AŞ bu projeyle I. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele yıllarında üstlendiği sorumluluğu günümüze taşımakta, esir mektuplarını sahiplerine ulaştırmayı hem kurumun “vatan için bu toprağa düşmüş" kahraman askerlerimize bir vefa vazifesi hem de yakın tarih araştırmaları için önemli olabilecek kaynakların milletimizin erişimine açılmasına yönelik bir sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirmektedir."​