Basın Bülteni


10 Ağustos 2018

"Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), 'Türkiye/Bosna-Hersek Ortak Pulu' konulu anma pulunu 10 Ağustos 2018 tarihinde tedavüle çıkaracak."

45x45 milimetre boyutundaki anma pulu 4 TL bedelle, söz konusu pula ait 140x210 milimetre boyutundaki ilkgün zarfı ise 5 TL bedelle PTT işyerlerinde, www.filateli.gov.tr adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunulacak.

Sözkonusu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte "PTT Pul Müzesi Anafartalar Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 13 Ulus/ANKARA" adresinde "Türkiye/Bosna-HersekOrtak Pulu 10.08.2018 ANKARA" ibareli ilkgün damgası kullandırılacak.

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının daha dagüçlenmesine vesile olacak anma pulunda, Milodraz'daki caminin görseline yerverilecek. Milodraz, Fatih Sultan Mehmed'in Bosna Hersek'i fethettikten sonra ülkedeki Fransisken rahiplere ibadet etme özgürlüğü tanıdığı Ahidname'nin yazıldığı yer olması bakımından önem taşımaktadır. 28 Mayıs 1463 tarihli Ahidname, Osmanlı Devleti'nin bir cihan imparatorluğu olmasında büyük roloynayan hoşgörü anlayışına somut bir örnek teşkil etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​