Basın Bülteni


6 Nisan 2018

"Dünya Posta Birliği (Universal Postal Union-UPU) tarafından düzenlenen "47. Uluslararası Gençler İçin Mektup Yazma Yarışması"nın Türkiye seçmeleri Milli Eğitim Bakanlığı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.) işbirliğiyle gerçekleştirildi."
Bu yıl "Zamanda yolculuk yapan bir mektup olduğunu düşün. Okuyucularına hangi mesajı iletmek istersin?" temasının işlendiği yarışmaya 287 mektup gönderildi. Bu mektuplardan şartnameye uyan 257'si değerlendirmeye alındı. 19-23 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile PTT A.Ş. yetkililerinden oluşan bir komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ilk 3'e giren mektuplar belirlendi.

Yarışmada komisyonun yapmış olduğu değerlendirme sonrasında birinciliğe Ada Aksaya (Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu/İstanbul) hak kazanırken, söz konusu yarışmanın ikincisi Yağız Mirza Erdoğan (TOBB Cevdet Yılmaz Ortaokulu/Bingöl), üçüncüsü ise Hilal Kurt (Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi/Kütahya) oldu. Aksaya'nın mektubu "47. Uluslararası Gençler İçin Mektup Yazma Yarışması"nda Türkiye'yi temsil etmek üzere Dünya Posta Birliği'ne gönderilecek.

1971'DEN BU YANA HER YIL DÜZENLENİYOR

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi'nin yaklaşık 1,5 yıldır İdari Konsey Başkanlığı'nı yürüttüğü Dünya Posta Birliği, 1971'den bu yana "Uluslararası Gençler İçin Mektup Yazma Yarışması" düzenliyor. 15 yaş ve altındaki gençlere yönelik yarışma, mektup yazma alışkanlığının kazanılmasına, duygu ve düşünceleri ifade etme yeteneğinin gelişmesine, posta hizmetlerinin önemine yönelik farkındalık oluşmasına ve uluslararası dostlukların pekişmesine katkı sağlıyor. Yarışma için her yıl Dünya Posta Birliği tarafından bir tema belirleniyor. Ülkeler bu tema çerçevesinde ulusal düzeyde bir yarışma gerçekleştiriyor ve birinciliğe hak kazanan mektup Dünya Posta Birliği'ne gönderiliyor. Birlik tarafından oluşturulan jüri, mektupları değerlendirerek yarışmanın birincisini seçiyor.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​