Basın Açıklamaları


10 Mayıs 2019

PTT AŞ tarafından engelli bireylerin toplumsal hayata katılmaları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Engelliler Haftası" konulu anma pulu hazırlandı. Görme engelliler için Braille alfabesi de kullanılarak hazırlanan değerli anma pulu ve ilk gün zarfı 10 Mayıs 2019 tarihine tedavüle sunulacak.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) tarafından “Engelliler Haftası" konulu anma pulu 2019 yılı Pul Emisyon Programı kapsamında 10 Mayıs 2019 tarihinde tedavüle çıkacak. Posta pulunun yer aldığı portföy içerisinde; "Engelliler Haftası" konulu 2 TL+10 Kuruş bedelli (45x45 mm boyutunda) Anma Pulu, söz konusu pula ait (140x210 mm boyutunda) 3,75 TL bedelli ilk gün zarfı PTT İşyerlerinde, PTT'ye ait www.filateli.gov.tr web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunulacaktır.

Söz konusu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte "PTT Pul Müzesi Anafartalar Mah. Atatürk Bulvarı No:13 Ulus/ANKARA" adresinde "Engelliler Haftası 10.05.2019 ANKARA" ibareli ilk gün damgası kullandırılacaktır.

 

ENGELLİLER HAFTASI

 

Türkiye'nin de içerisinde olduğu Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde, 10-16 Mayıs tarihleri Engelliler Haftası olarak değerlendirilmektedir.

 

Engelliler Haftası, engelli bireylerin hayata katılmaları, gereksinimlerinin karşılanması, küresel insan haklarından eşit yararlanmaları ve toplumda farkındalığın artırılması amaçları ile etkinliklerle geçirilen özel bir haftadır.

Bireylerin fiziksel ya da zihinsel engele sahip olmaları içlerinde taşıdıkları yaşam enerjisi spor, sanat, sinema vb. pek çok alanda sayısız başarı elde etmelerine engel olamamış ve hepimize hayallerin engelsiz olduğunu bir kez daha göstermiştir.

 

Zarf Görseli1.jpg