Basın Açıklamaları


29 Nisan 2019

PTT AŞ tarafından Dünya Dans Günü'ne özel, tango ve vals dansları görsellerine yer verilerek hazırlanan “Dünya Dansları" konulu iki değerli anma pulu ile ilk gün zarfı 29 Nisan 2019 tarihinde tedavüle çıkacak.

 

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) tarafından “Dünya Dansları" konulu anma pulu 2019 yılı Pul Emisyon Programı kapsamında 29 Nisan 2019 tarihinde tedavüle sunulacak. Posta pulunun yer aldığı portföy içerisinde; “Dünya Dansları" konulu 2x2 TL bedelli (36x52 mm boyutunda) Anma Pulu, söz konusu pula ait (140x210 mm boyutunda) 5,50 TL bedelli ilk gün zarfı PTT İşyerlerinde, PTT'ye ait www.filateli.gov.tr web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunulacak.

 

Söz konusu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte "PTT Pul Müzesi Anafartalar Mah. Atatürk Bulv. No:13 Ulus/ANKARA" adresinde “Dünya Dansları 29.04.2019 ANKARA" ibareli ilk gün damgası kullandırılacak.

 

 

DÜNYA DANSLARI

 

Dans insanın kendi duygu ve düşüncelerini anlatabilmesi, toplumla iletişim kurabilmesi için anlam içeren ritmik ve estetik hareketleri olarak tanımlanır. İsteklerimiz, korkularımız kısaca hayatın bütün renkleri dansa dönüşebilir.

 

Tango: Özünde derin bir melankoli barındıran, keskin hareketleri olan bir danstır. Aşkın ve tutkunun dansı olarak efsaneleşen bu dans aslında umutsuz bir aşkı, yersiz yurtsuz bir kadını, dışlanmayı, hasreti, acı çekmeyi, tutkuyu anlatır.  Klasikleşerek dans dünyasında ölümsüzleşen yerini almıştır.

 

Vals: Romantizmin, inceliğin, zarafetin en güzel resimlerinden birini çizen bu dans tüm salon danslarının kralı olarak bilinir. Dünya dans literatüründe önemli bir yeri olan vals dansı,  partnerlerin birlikte belirli bir daire ekseninde hızlı, kayar gibi yapılan dönüşleri ile görsel şölen sunar.

Zarf Görseli dans.jpg