Posta Kolisi



PTT'nin, tüm dünya ülkelerine göndericisinin isteğine göre uçak (havayolu) veya yüzey (kara yolu, deniz yolu gibi) yolu kullanılarak sevki sağlanan uygun ücretli, seçenekli, güvenli ve kaliteli gönderi hizmetidir. Kullanıcısı olduğumuz IPS (Uluslararası Posta Sistemleri) programı sayesinde kolilerinizin takibi elektronik bilgi alışverişi ile gerçekleştirilmektedir.

Koliler için 124 ülke ile bilgi transferi yapılmaktadır. Bu sistem sayesinde kolilerin kabulünden alıcılarına teslimine dek tabi olduğu her işlem izlenebilmekte, gönderi sevkinin hangi aşamada olduğu, kaybolan kolinin mahalli ve sorumlusu tespit edilebilmektedir.

Gönderici/alıcı ya da varış ülkesinde buraya tıklayarak ​kolilerinizin takibini yapabilirsiniz. Kolinizin kaybı, hasarı veya tecavüzü (kapsamının eksilmesi vb.) halinde üyesi bulunduğumuz Dünya Posta Birliği kararlarında belirtilen limitler dahilinde hak sahibine tazminat ödenmektedir.

Bu gönderilerle ilgili ilgili haber isteme süresi gönderinin postaya verildiğinin ertesi gününden başlamak üzere 6 ay ile sınırlıdır.

Alma Haberli Koli
Kolinizin alıcısına teslim edilmesinin ardından alma haber kartının alıcısına imzalatılarak size iletilmesine yönelik hizmetimizdir.

Değer Konulmuş Koli
Kolinizde oluşabilecek hasar veya kaybolma riskine karşı faydalanabileceğiniz hizmet türüdür. Koliniz için kapsamındaki eşya değerini aşmamak kaydıyla değer konulmuş bedelini belirleyebilirsiniz. Değer konulmuş hizmeti veren ülkelere değerli koli gönderilebilmektedir.
Ülkeler itibariyle değer üst limitlerine buraya tıklayarak​ ulaşabilirsiniz.


Ödeme Şartlı
Koli içeriğindeki ürün bedelinin teslim anında alıcıdan alınarak göndericiye iletilmesini içeren hizmet türüdür. Bu durumda kolinin ödeme bedeli gönderi üzerinde belirtilmelidir. Ödeme şartlı koliler ödenmesi şart koşulan bedel tahsil edildikten sonra alıcısına teslim edilir. Yurt dışı çıkışlı Türkiye varışlı koliler PTT merkezinde teslim edilir.

Ödeme şartlı kolilerin alınıp verilmesi varış ve çıkış ülkeleri arasında bir ön anlaşma gerektirmekte olup, bu ek hizmet ile koli gönderebileceğiniz ülkeler ile limitleri ve para cinsine buraya tıklayarak​ ​​ulaşabilirsiniz.
Ek hizmetler varış ülkesine göre değişkenlik gösterebilir.

Ticari Koli Hizmeti

Dolaylı temsil ve basitleştirilmiş usul kapsamında değeri 7500 Euro'ya kadar olan e-ticaret ürünleri herhangi bir ek ücret alınmaksızın kabul edilmektedir. Gümrük beyanı Şirketimizce gönderilerin yurt dışı edilmesinden önce verilmektedir. Müşterilerin talebi halinde gümrük beyan numarası kendilerine e-posta aracılığıyla iletilmektedir. Müşteriler bu beyan numarası ile "Vedop "tan vergi iadelerini almaları mümkün bulunmaktadır.