Şirketimiz, Posta Kanunu, Esas Sözleşmesi ve Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkındaki 32 Sayılı Karar uyarınca Efektif Alım-Satım yetkisine sahiptir. Tüm işyerlerimizden gerçekleştirilen Efektif alış işlemlerine efektif satış işlemleri de eklenmiştir. Dövizinizi güvenle bozdurmak ve Dolar/Euro cinsinden yabancı efektif alımı için işyerlerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Üstelik sınır dışında bulunan El Bab, Cerablus, Azez, Mare, Çobanbey işyerlerimizden de efektif alış ve satış işlemleri yapılmaktadır.

 

İşyerlerimizden aşağıda listelenen konvertibl paraların alım-satımı yapılmaktadır.

 

Anlaşmalı Banka kurları günlük olarak sisteme girilmekte, gün içinde efektif kurlarında meydana gelen değişiklik anında sistemlere yansıtılmaktadır.

 

Efektif alım-satım işlemleri sırasında MASAK kuralları gereğince 3000 USD ve muadili işlemlerde kimlik tespitinin yapılması zorunlu olup, müşterinin adı, soyadı, Pasaport Numarası, vergi veya T.C. Kimlik numarası ile sisteme kaydedilmektedir.

 

Efektif alım-satım işleminden sonra müşterilerimize işlem yapılan Döviz miktarı, bu miktarın USD karşılığı, bu miktarın TL karşılığı (yazı ve rakamla) ve alınan komisyon tutarı bilgileri ile müşteri adı, soyadı, Pasaport Numarası, vergi veya T.C. Kimlik numarası bilgilerinin yer aldığı PTTBank İşlem Belgesi verilmektedir.

 

 

EFEKTİF ALIM İŞLEMLERİ;

 

·        Ayrıca İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası ve Antalya PTT Başmüdürlüklerine bağlı işyerlerimizden Rus Rublesi alımı da yapılmaktadır.

  • Efektif alım işlemlerinde Şirketimizce kur belirlenmeyip, Ziraat Bankası "Efektif Alış" kurları üzerinden işlem yapılmaktadır.
  • Efektif alım işlemlerinde % 2 komisyon alınmaktadır.
  • Efektif alımında asgari ve azami bir sınır bulunmamakta olup, madeni yabancı para alınmamaktadır. Ancak ödemelerde madeni Türk Lirası verilmektedir.

 

Alımı yapılan efektifler;

Para BirimiKısaltma
Amerikan DolarıUSD
Avustralya DolarıAUD
Danimarka KronuDKK
İsveç KronuSEK
Japon YeniJPY
Kanada DolarıCAD
Norveç KronuNOK
EUROEUR
İngiliz SterliniGBP
Suudi Arabistan RiyaliSAR
İsviçre FrangıCHF
Kuveyt DinarıKWD

 

 

EFEKTİF SATIŞ İŞLEMLERİ;

 

·       İşyerlerimizden şu an için Dolar ve Euro ve SAR cinsinden efektif satış işlemleri yapılmaktadır.

·       Efektif satış işlemlerinde Ziraat Bankası "Efektif Satış" kur bilgileri ışığında Şirketimizce kur belirlenebilmekte ya da Ziraat Bankası "Efektif Satış" kurları üzerinden % 2 komisyon alınarak işlem yapılmaktadır.

·       Efektif satış asgari ve azami bir sınır bulunmamakta olup, işlemler Euro cinsinden 5 ve katları, Dolar cinsinden ise herhangi bir alt limit olmadan gerçekleştirilmektedir.

·       Madeni para satışı gerçekleştirilmemektedir.

 

Satımı yapılan efektifler;

Para BirimiKısaltma
Amerikan DolarıUSD
EUROEUR
Suudi Arabistan RiyaliSAR

 

​