Telgraf | Sık Sorulan Sorular
Hızlı, Güvenilir..

1. Telgraf Nedir?

PTT tarafından kabul edilen yazılı metnin elektronik ortamda iletilmesi ve belirtilen adrese PTT görevlisi tarafından teslim edilmesi hizmetidir.

2. İnternet Üzerinden Telgraf Nasıl Gönderilir?

http://www.ptt.gov.tr kurumsal sayfamızda yer alan “Telgraf” linkinin tıklanması halinde “Bireysel Müşteri Girişi” ve “ Abone girişi” ekrana gelecektir. “Bireysel Müşteri Girişi” ile abone olmayan müşterilerimizin doğrudan girebilmesi mümkün bulunmaktadır. Sözkonusu linki tıkladığınızda telgraf gönderme işleminde gerekli bilgileri girebileceğiniz sayfa açılacaktır.

3. e-Telgraf Abonelik Sözleşmesi Nedir?

e-telgraf abonelerinin internet üzerinden telgraf gönderebilmeleri için “Abone Girişi” linki hazırlanmış olup, buradan abonelerimiz şifreleri ile giriş yaparak telgraf gönderebileceklerdir. Herhangi bir PTT İşyerinde “e-Telgraf Abonelik Sözleşmesi” imzalayarak abone olunması halinde gerekli belgelerdeki abonelik bilgileri ile gerçek veya tüzel kişiler olarak sistemimize tanımlandığından, kimlik tespitini gerektiren telgraflar da dahil olmak üzere abonelerimizin tüm telgrafları İşyerimize gelinmesine gerek kalmadan evlerinden veya işyerlerinden internet üzerinden kabul edilmekte ücreti de kredi kartından ödemenin yanı sıra posta çeki hesabından tahsil edilmesi alternatifi de bulunmaktadır.
Bununla birlikte “e-Telgraf Abonelik Sözleşmesi” imzalanması durumunda müşteri kullanıcı şifresi SMS yoluyla size ayrıca bildirilecektir.

4. Telgraf Ücreti Hangi Yollarla Tahsil Edilir?

  • Telgraf ücreti PTT İşyerlerimizden kabul esnasında peşin alınabileceği gibi sistem tarafından otomatik olarak hesaplanan bu ücret, kredi kartından, posta çeki hesabından (e-telgraf abonelik sözleşmesi imzalayan aboneler için) ve telefon faturasına yansıtılarak (444 1 788) ile de tahsil edilmektedir.
  • Ödeme seçeneği kredi kartı olarak seçildiğinde telefonla geri arama yapılmaz. Ödeme şekli telefon faturası olarak belirtildiğinde sadece numara doğrulama amacı ile geri arama yapılmaktadır. Ödeme seçeneği ne olursa olsun (telefon faturası veya kredi kartı) telgrafın onay veya red durumunu belirten mesaj göndericinin belirttiği e-posta adresine gönderilmektedir.

5. TG ile Başlayan 13 Karakterli Barkod Numarasının Önemi Nedir?

Telgraf kabulü sırasında sistem tarafından TG ile başlayan 13 haneli barkod numarası verilmektedir. Verilen bu barkod numarası ile www.ptt.gov.tr kurumsal sayfamızdaki “Telgraf” bölümünden bireysel müşteri girişinden, sol menüde yer alan “Telgraf İşlemleri” linki tıklanarak “Telgraf Sorgulama” bölümüne ulaşabilir ve sorgulama yapabilirsiniz.
Ancak, telgrafın sorgulamasının yapılabilmesi için barkod numarası bulunması gerektiğinden müşterilerimiz tarafından kaydedilmesi (saklanması) gerekmektedir.

6. Hüviyet Tespitini Gerektiren Telgraflar Nelerdir?

  • Alıcısının maddi ve manevi yararlı veya zararlı olması muhtemel telgraflar,
  • Genel ahlak ve adaba aykırı telgraflar,
  • Hakaret, tehdit ve suç isnadı içeren telgraflar,
  • Ait olduğu dilde normal manasında kullanılmayan kelime, tabir, rakam ve harf gruplarını içeren veya uydurma yahut normal manayı ifade etmeyen kelimeler ile gizli bir manayı ifade eden rakamlar ve kodlu yazılmış telgraflar,
  • Metni yabancı dille yazılmış telgraflar.
Telgrafın içerik açısından kimlik tespitini gerektirip gerektirmediği yönünden incelenmesini takiben onay verilerek varış merkezine ulaşacak, varış yerinde dağıtım görevlileri tarafından belirtilen adrese teslimi sağlanacaktır. Telgrafın içerik açısından kimlik tespitini gerektirmesi durumunda gönderici e-posta yoluyla internet üzerinden kabul edilememe nedeni hakkında bilgilendirilecek ve PTT İşyerlerimizden kabul yapılması gerektiği bildirilerek İşyerimize davet edilmiş olacaktır. Kabul edilemeyen telgrafın ücreti de iade edilecektir.