Basında Biz | Röportajlar


LOJİSTİK DERGİSİ EKİM 2008 - YAŞAR DİLSİZ / 01.10.2008
Bankacılık sektöründeki başarıyı kargo sektöründe de yakalamayı hedefleyen PTT, yeni anlayış ve organizasyon yapısı ile farklı bir çalışma düzeni oluşturarak mevcut kargo pazarından önemli bir pay elde etmeyi amaçlıyor.

Pazarda hizmet veren bir çok kargo kuruluşunun farklı uzaklıklara, farklı fiyat uygulama anlayışına karşı PTT Kargo değişik noktalara aynı fiyat politikası ve indirimlerle hizmet anlayışına yeni bir alternatif getiriyor. PTT’nin 200 yıla yakın tecrübesini arkasına alarak 4000’e yakın hizmet noktasıyla otuz bin çalışanı ile tekrar atağa geçiyor.

PTT Kargo’nun bünyesinde başlatılan hizmetler ve fiyat politikalarıyla ilgili PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Osman Tural Yayın Grubu Başkanımız Yaşar Dilsiz’in sorularını yanıtladı:

Yeni başlatmış olduğunuz PTT Kargo hizmetiniz hakkında bize bilgi verir misiniz.?bu hizmeti hayata geçirme amacınız ve bu hizmetten beklentileriniz nelerdir?

Posta tekeli dışında kalan hizmetlerimizin piyasa koşullarında verilmesi için çalışmalarımızı Temmuz ayında başlattık. Müşterilerimize daha kaliteli, etkin, verimli ve en ucuz hizmeti vererek; beklentilerini en üst noktada karşılayabilmeyi amaçlıyoruz. Pazardaki kargo hizmet anlayışının üzerine farklı bir çalışma düzeni oluşturarak önemli bir pay elde etmeyi hedefliyoruz.

PTT Kargo hizmetini hayata geçirmek için ne tür yatırımlar ve çalışmalar yaptınız?

02 Haziran 2008 tarihinde ilk olarak pilot çalışmayı başlattık. Mevcut kadromuzun üzerine bu hizmete özgü istihdam edilmiş ilave personel ile rakamı otuz bine çıkarttık. Bünyemizde PTT Kargo ve PTT Vip Kargo ile hizmet başlığımızı ikiye ayırdık. Otomasyon ağımızı yenileyerek; gelişmiş Posta İdarelerince kullanılan ve posta gönderilerinin adresten kabul işlemleri ile takip ve teslim aşamasında kullanılması için 3819 adet el terminalini hizmete soktuk.

Posta gönderilerinin sevk ve taşıma hizmetlerinin daha süratli bir şekilde yapılabilmesi için mevcut posta hatlarına ilaveten 8 adedi ana hat, 4 adedi de tali olmak üzere toplam 12 yeni hat ihdas ettik. Aktarma noktalarında kargoların en seri şekilde işlenmesini teminen İstanbul’da iki adet olmak üzere Adana, Bursa, Afyonkarahisar, Kayseri ve İzmir’de toplam 8 adet PTT Kargo İşleme Merkezi oluşturduk. 184 araç kiralayarak güçlü bir araç filosu kurduk.

Müracaatları internet kanalıyla ya da PTT Kargo 169 servis telefonu ile karşılayarak, istendiği taktirde adresten de alım yapabiliyoruz. Yoğun kargo trafiğinin aksamaması ve rahat kontrol edilebilmesi için 107 adet işyerimizde PTT Kargo İşletme Şefliği oluşturduk.

PTT Kargo’nun avantajları nelerdir? Vatandaşa ne tür kolaylıklar sunuyorsunuz?

Kargo hizmetinin olmazsa olmaz koşulu; Zaman. Zamanı en iyi şekilde kullanabilmek için yaygın bir ağ oluşturmamız gerekiyordu. 4000’e yakın hizmet noktası oluşturduk. Müşterilerimizin kargosunu adresinden teslim alıp, bir gün sonra teslim yapabiliyoruz. Kayıtlı posta sistemine entegre mobil cihazlarla takip fırsatımız oluyor.

Ayrıca PTT VIP KARGO adıyla yeni bir hizmet başlatıyoruz. Bu hizmet türünde; müşterilerimize posta çeki ve kredi kartı ile ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Teslim bilgisini SMS veya e- posta ile ücretsiz olarak bilgilendirerek, adrese teslim edilemeyen kargoların 2. kes adrese götürüp teslimini sağlıyoruz. 17 farklı ambalaj ve ücretsiz ambalaj malzemesi uygulamamız da müşteriler tarafından olumlu karşılandı.

PTT Kargo hizmetinin ücret politikası nasıl olacak?vatandaşlarımız bu hizmetinden faydalanmak için ne kadar ücret ödeyecek. Bu hizmetten nasıl yararlanacaklar?

Toplu Posta Gönderileri Ücret İndirim Tarifesi doğrultusunda kargoların postaya veriliş adetlerine göre (adetler aylık olarak değerlendirilecek) % 40’ a kadar indirim uygulanmasını; kuruluşumuzla yapılan sözleşmeler halinde ise % 45’e kadar çıkararak, hizmetten en ekonomik düzeyde faydalanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Dini bayramlar ve önemli günlerin 5 gün öncesinde postaya verilecek kargolarda da %10 indirim uyguluyoruz. Fiyatlandırmayı ise şöyle yaptık. Şehir içerisinde 1 kiloya kadar 2 YTL sonraki her kilo ve kesrine 0,25 YTL,adreste teslim kargolarda 1 kiloya kadar 3,00 YTL, sonraki her kilo ve kesrine kadar 0,50 YTL, VIP kargolarda 1 kiloya kadar 4,00 YTL sonraki her kilo ve kesrine kadar 1,50 YTL olarak ücretlendirme yapıyoruz.

PTT bin 500 personel daha alacak

PTT Genel Müdürü Osman Tural, 2006’da başlayan büyümenin bu yıl da devam edeceğini, 2007 yılında 230 milyon YTL olan kârın 2008 yılı sonunda 260 milyon YTL’ye çıkacağını söyledi. Tural, yaptığı açıklamada, geçen yıl 170 personel alımı yapılması gerekirken 2 bin 800 kişiyi işe aldıklarını, bu yıl da bin 500 kişiyi daha işe alacaklarını ve yine kâr edeceklerini ifade etti. Tural, Kurumdaki 30 bin personelin 10 bininin “unvanlı” olduğunu, bu olumsuzlukların Türkiye genelinde 32 bin personelle hizmet vermeleri gerektiği gerçeğine gölge düşürmediğini belirterek “Bu yıl alacağımız bin 500 personelle bu rakamı yakalıyoruz” dedi.

Alımlar zarar vermedi

PTT’nin havale gibi bazı bankacılık hizmetleri vermeye başladığından bu yana zararlarını kapattığı gibi, kâr etmeye de başladığını ve bu durumun, personel isteklerine karşı takınılan tavırda etkili olduğunu belirten Osman Tural, şunları kaydetti: “Parayı veren düdüğü çalar. Geçtiğimiz yıl Hazine’den 2 bin 800 yeni personel aldık. Bu yıl da istediğimiz bin 500’ün iznini alacağız. Bir önceki yıl istediğimiz personel sayısı için, zarar edeceğimiz endişesiyle onay vermek istenmedi. Ama görüldü ki, aldığımız personelin parası çıktığı gibi, Hazine’ye 30 milyon YTL fazla para kazandırdık. Bunu üzerine Hazine bu yıl için istediğimiz sayıya onay verdi.”