Basında Biz | Röportajlar


TURKTIME DERGİSİ - HAZİRAN 2011 / 01.06.2011

PTT Tural’la Ataga Geçti.

PTT Genel Müdürü Osman TURAL ve ekibi yaptıkları azimli, kararlı ve AR-GE çalışmalarıyla adeta PTT’yi şaha kaldırdı.

2010 Yılında PTT’nin yaptığı önemli atılımlar ve başarılardan dolayı “Yılın Atılım” ödülüne layık görülerek,”Altın Adam” ödülünü alan PTT Genel Müdürü Osman TURAL’la, PTT’nin atılımlarını ve gelecekteki önemli projeleri ile PTT’nin bu güne geliş hikâyesini konuştuk.

İşte PTT’nin dünü, bu günü ve yarınına dair  projeler ve PTT’nin atılım hikayesi.

Sayın TURAL bize genel olarak kuruluşunuzun yapılanmasından ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

PTT Genel Müdürlüğü; 1840 yılında kurulmuş, 170 yıllık köklü bir geçmişi olan, tüzel kişiliğe sahip, özerk ve sorumluluğu sermayesiyle sınırlı bir kamu iktisadi kuruluşudur. PTT’nin yapılanması; 86 Başmüdürlük, 1061 merkez, 2228 şube, 885 acente ile birlikte toplam 4.174 işyeri sayısı ile Türkiye’nin en geniş online hizmet ağına sahip durumdayız.

Faaliyet alanlarımız 3 ana başlık altında sürdürmekteyiz.
1-Posta alanında; mektup postası gönderileri, tebligat, kişisel pul telgraf, faks, filateli hizmetleri, vb.
2-Banka alanında; havale, posta çeki, efektif işlemleri, tahsilât işlemleri, emekli ödemeleri, sigortacılık işlemleri, eurogıro, western unıon, vb.
3- Lojistik alanında; PTT kargo, kkts(alo 169), aps

Sayın TURAL, PTT, sunmuş olduğu hizmetlerde teknolojiden yeterli düzeyde faydalanabiliyor mu? Teknolojinin getirdiği yeniliklerle hizmetlerinizi buluşturabildiniz mi? 

Faaliyette olduğumuz 3 alanda teknolojiyi azami ölçüde kullanmaktayız.

1-Teknolojinin posta hizmetlerinde kullanımı: Bu alanda gerçekleştirdiğimiz projeler.

 • Kayıtlı posta maddeleri otomasyonu projesi Nisan 2004 tarihinde başlamıştır. Amaç; kayıtlı gönderilerin takibinin sağlanması, gönderi takibi kuruluşumuz web sitesinden (www.PTT.gov.tr) ve 444 1 788 no’lu PTT çağrı merkezinden gerçekleştirilebilmektedir. 4.174 adet işyerimiz kayıtlı posta maddeleri otomasyonuna açıktır. (Tüm acenteler dâhil)

 

 • Kişisel pul projesi 25 Ekim 2005 tarihinde başlamıştır. Amaç; Türk pulculuğuna yeni bir boyut getirmek, idaremizin gelir kazanması,  filateliyi sevdirmek ve yaygınlaştırmaktır. 29 Mart 2011 tarihine kadar müşteri sayısı 1.920, basılan pul adedi 1 milyon 731 bin 350, gelir 1 milyon 954 bin 871 TL’dir. Müşterilerimiz kişisel pul ile ilgili bilgiyi www.PTT.gov.tr web adresimizden ve (312) 309 73 50 ile 560 50 24 nolu telefonlardan alabilirler.

 

 • E-telgraf projesi 05 haziran 2006 tarihinde başlamıştır. İnternet ortamında telgraf kabul ve iletimidir. 30 ocak 2010 tarihinden itibaren tüm telgraflar e-telgraf hüviyeti kazanmıştır. Bugün itibariyle tüm işyerimizde e-telgraf hizmeti verilmektedir.

 

2-Teknolojinin bankacılık hizmetlerinde kullanımı:

 • İnteraktif posta çeki hizmeti (İPÇ) 1 haziran 2006 tarihinde başlamıştır. Bu hizmet ile müşterilerimiz, havale, kredi kartı ve fatura tahsilatı işlemlerinin yanı sıra, posta çeki hesapları arasında veya diğer banka hesaplarına para aktarma, otomatik ve periyodik ödeme talimatı, bakiye öğrenme gibi işlemleri internet üzerinden yapabilme imkanına sahip olmuşlardır. İPÇ kullanıcı sayısı bugün itibariyle 85 bin 476 kişidir. Geçen yıl aynı dönemdeki İPÇ kullanıcı sayısı 66 bin 348 adet olmuştur.

 

 • PTTkart hizmeti 1 haziran 2007 tarihinde başlamıştır. Gerçek kişi posta çeki hesap sahipleri adına çıkartılmaktadır. Yakın zamanda tüzel kişiler adına da çıkartılabilecektir. Bugüne kadar müşterilere 1.650.175 adet PTT kart dağıtılmıştır. Merkezi yapıda çalışması, bütün PTT işyerlerinden provizyon (karşılık) almaksızın işlem yapılmaya imkan sağlaması, imza kontrolüne gerek duyulmaması, çipli ve şifreli olması sayesinde sahteciliğin engellenmesi avantajlarıdır.
 • PTTmatik’ler insansız çalışabilen,  nakit tahsilat yapan,  para üstü verebilen, akıllı makinelerdir. 7 gün 24 saat kesintisiz PTTbank hizmetine müşterilerimiz PTTmatiklerden ulaşabilmektedir. 2009 yılında toplam 205 adet “PTTmatik” hizmete verilmiştir. 2010 yılında ise ilave 830 adet daha PTTmatik cihazı alınmış ve bunlardan kurulumu devam etmektedir. PTTmatikleri para alma ve verme özellikli olup, bulunduğu ortama göre duvar tipi, lobi tipi ve bahçe tipi şeklindedir. PTTmatik’te hedefimiz Türkiye genelinde tüm il ve ilçelerde 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet, ATM cihazlarının bankalar ile ortak kullanımı ve böylece ilave gelir sağlamaktır. PTTmatikler’den PTTkart ile posta çeki yatırma, ödeme ve aktarma, posta çeki hesabı bakiye sorgulama, PTTkart şifre değiştirme, son 10 işlemi görüntüleme ve yazdırma, Türk Telekom fatura tahsilatı, gsm fatura tahsilatı, adsl fatura tahsilatı türksat fatura tahsilatı, özel telekom fatura tahsilatı işlemleri yapılabilmektedir. PTTkart’sız olarak ise Türk telekom fatura tahsilatı, gsm fatura tahsilatı, adsl fatura tahsilatı, su ve doğalgaz fatura tahsilatı, türksat fatura tahsilatı, özel telekom fatura tahsilatı, en yakın PTTmatik bilgisi, harç, bağış yatırma, cep tl yükleme, bilgi güncelleme işlemleri yapılabilmektedir.

       

3-Teknolojinin lojistik hizmetlerinde kullanımı.

 • KKTS hizmeti:  81 il’de il sınırları içerisinde alıcılarına 4 saatte ulaştırılmak üzere kapıdan kapıya teslim hizmeti verilmektedir. 32 il ve 22 ilçede ise bu hizmet  +1 günde verilmektedir. Siparişler haftanın her günü 07.00–23.00 saatleri arasında 169 no’lu telefondan veya www.ptt.gov.tr internet adresimizden verilebilmektedir

 

 • Kargo hizmetlerinin etkinleştirilmesi amacıyla 11 adet “PTT kargo işleme merkezi”, 87 adet “PTT kargo işletme şefliği” ve 25 adet “PTT kargo şube şefliği”  oluşturulmuştur. Bunların yanında özel motorize ekipleri istihdam edilmiş, özel ring seferleri oluşturulmuş ve özel yeni posta hatları ihdas edilmiştir.
 • Kargomatik projenin amacı; işyerlerimizden gönderi kabulü esnasında alıcının cep telefonu ve/veya e-mail bilgilerinin alınması şartıyla herhangi bir nedenle teslim edilemeyen gönderilerin 7 gün 24 saat hizmet veren gönderi alıcı adreslerine en yakın PTT kargomatik’lere bırakılması, müşterilerimizin de bu makinelerden gönderilerini mesai saatleri dışında da kolayca alabilmelerini sağlamaktır. Müşterilerimiz, sms veya e-mail ile kendilerine gönderilecek olan barkod numarası ve şifre ile belirtilen PTT kargomatik’ten gönderilerini haftanın 7 gününde istedikleri saatte alabileceklerdir. PTT kargomatik’ler 28 nisan 2010 tarihinde pilot bölge olarak Ankara’da Dikmen, Eryaman, ve Çayyolu PTT Merkezlerine, İstanbul’da Avrupa Yakası Bahçelievler PTT merkezi ile Altunizade Capitol iş merkezi yanına kurulmuşlardır. Yerlerinin verimliliği değerlendirilmekte olup; çalışma neticesinde yerleri değiştirilebilecektir. Bu 5 adet kargomatik cihazının alım ihalesi 27 Aralık 2010 tarihinde yapılmış olup KEBA firması ile sözleşme imzalanmıştır.

 

 

 • Hadımköy lojistik üssü istanbul–Hadımköy’de lojistik üssü kuruyoruz. Amaç: Ülkemizdeki kargo talebinin karşılanması, kargo sektöründe pazar payının artırılması amacıyla, kargo ve posta hizmetleri için yeterli büyüklükte binalar yapılacaktır.

Özellikleri: Avrupa’nın büyüklük olarak sayılı binalarından, dünya ölçeğinde modern,  gelecek yıllara hitap eden, teknolojik alt yapısı güçlü

Toplam 213 bin 555 m2 yüzölçümlü arsaya yapılan binada Otomatik mektup ayrım sistemi, akıllı konveyör sistemi ve araç takip sistemi panosu kurulmuş olup, son teknolojiden yararlanılmıştır.

Proje ve yapım işleri PTT hesabına TOKİ tarafından gerçekleştirildi. PİM binası inşaatı tamamlanmış olup; yakın bir tarihte açılışı gerçekleştirilecektir.

Bunların dışında aşağıdaki alanlarda da teknolojiden azami düzeyde yararlanılmıştır.

 • Acentelerimizin de otomasyon sistemine dahil edilmesi projesi hayata geçirilmiş, 2009’da tüm acenteler online sisteme dahil edilmiştir. Bu sayede artık PTTbank işlemleri tüm acentelerimizde otomasyon sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Otomasyona açık acente sayısı 885’dir.

 

 • Posta gönderilerinin teslimi ve takibinde el terminali kullanımı, sim kart ile çalışan toplam 3.819 adet el terminali alındı.
 • Alo PTT – 444 1 PTT - çağrı merkezi. 444 1 788 PTT çağrı merkezi 10.07.2007 tarihinde hizmete sunulmuştur. 2010 yılında toplamda 927.053 müşteri çağrı merkezinden faydalanmıştır.  2011 yılı Şubat ayına kadar çağrı merkezinde 172.184 kişi faydalanmıştır.

 

 • Kapalı devre merkezi yayın sistemi: 671 işyerimize kapalı devre merkezi yayın yapabilen 740 adet LCD ekran montaj edilmiştir. %30’unun kullanımı PTT’de olacak şekilde kiraya verilmiştir.
 • Muhasebe finansman yönetim sistemi(MFYS): Kuruluşumuzun muhasebe iş ve işlemleri otomasyon ortamına aktarılmış, yönetim karar mekanizmasının daha etkin çalışması sağlanmıştır.
 • Personel işlemleri yönetim sistemi(PİYS): Kuruluşumuzun personel iş ve işlemleri otomasyon ortamına aktarılmış, daha sağlıklı, kolay yönetilebilir bir yapıya kavuşturulmuştur. Proje kurumsal kaynakların etkin yönetimine yardımcı olmaktadır.

 

PTTbank hizmetleri hakkında okuyucularımıza neler söylemek istersiniz? Bu alanda ne gibi çalışmalarınız var?

PTT bankacılık alanında PTTbank projemizi 3 ana başlık altında uygulamaya koyduk.

 • PTTbank konseptine uygun yapısal dönüşüm çalışmaları,
 • İşyerlerimizin otomasyon sistemine açılması,
 • Anlaşmalı kurum/kuruluş sayısının artırılması.

 

 • PTTbank konseptine uygun yapısal dönüşüm çalışmaları yapıldı… Yenilenmesi tamamlanan işyeri sayıları yıllara göre 2004 yılında 8, 2009 yılında 351, 2010 yılı 338 ve 2011 yılı Mart sonu itibariyle 101 olmak üzere toplam 2.098’dur. Harcanan para: 181.578.454 TL’dir.

 

 • İşyerlerimizin otomasyon sistemine açılması. Tüm işyerlerimizi otomasyon sistemi ile birbirine bağladık. Otomasyona açık işyeri sayımız 2002 yılında 707, 2009 yılında 3.767, 2010 yılında 4112 olmuştur. Bugün itibariyle otomasyona açık işyeri sayımız 4174 adettir.
 • Anlaşmalı kurum/kuruluş sayısının artırılması. PTT farklı hizmetleri hızlı ve güvenli bir şekilde sunabilen bir kurumdur. Anlaşmalı Kurum/kuruluş sayısı 2002 yılında 7 iken, 2009 yılında 132 ve 2010 yılında 146 olmuştur. Bugüne kadar ise 153 kurum/kuruluş ile 180 protokol adet protokol imzalanmıştır.

 

Bunların yanında; Bankalara destek hizmeti vemeye başladık.
10 Temmuz 2009 tarihli ve 27284 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 5584 sayılı posta Kanunu’nun 70. maddesinden sonra gelmek üzere eklenen ek madde hükmünde, “PTT idaresi; denetlemeye ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 19.10.2005 tarihli ve 5411 sayılı bankacılık kanununa tabi olmaksızın, anılan kanun kapsamında belirtilen faaliyet konuları ile ilgili olarak bankalarla yapacağı sözleşmeler doğrultusunda bankalara destek hizmeti verebilir” ifadesi yer almaktadır.

Bu kapsamda birçok bankaya konuyla ilgili işbirliği teklif edilmiş, yapılan çalışmalar sonucunda;

 • Aktif bank ile protokol (13 mayıs 2009 ve 16 kasım 2009 ve 04.06.2010): Protokol ile PTT’den bankalara, bankalardan PTT işyerlerine ucuz para transferinin (upt) yanı sıra nakit yatırma, nakit çekme, referanslı ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca, 04.06.2010 tarihinde imzalanan ek protokol uyarınca, PTT merkezlerinden aktif bank adına, PTT personeli ile PTT’den emekli maaşı alan sgk (ssk, bağ-kur, emekli sandığı) emeklilerine, kredi verilmeye başlanmıştır.

 

 • Gedik yatırım ile protokol (30 ekim 2009): Bu işbirliği ile borsayı Anadolu’ya taşıdık. Tasarruf sahipleri, borsada işlem yapabilmeleri için gereken evrakları tüm PTT merkezlerinden edinebilmektedirler. Doldurdukları bu evrakları yine PTT aracılığı ile ücretsiz olarak gedik yatırım’a ulaştırabilmekte olup; Aracı kurumları ile para yatırma ve çekme işlemlerini açtırmış oldukları posta çeki hesapları üzerinden online olarak ücret ödemeden gerçekleştirebilmektedirler. (Dilerlerse internet üzerinden İPÇ hizmetimizi de kullanabilirler.)

 

 • Ergo Türkiye Sigorta ile protokol (15 haziran 2004 ve 30 ekim 2009). Ergo Türkiye ile; zorunlu trafik ve dask sigortaları poliçe satışı konusunda 15.06.2004 tarihinde bir protokol imzalanmış, 20.04.2005 tarihinden itibaren tüm ptt merkezlerinde poliçe satışı işlemlerine başlanmıştır. Ergo Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile de 30.10.2009 tarihinde ferdi, kaza ve yıllık hayat sigortası poliçe satışları ile bireysel emeklilik referans kabullerinin ptt merkezlerinden yapılması konusunda protokol imzalanmış, 06.04.2010 tarihi itibariyle de ferdi kaza işlemlerine başlanmıştır.
 • Deniz Bank A.Ş. ile protokol (30 kasım 2010): Protokol amacı PTT kartlara visa/mastercard özelliği kazandırmak, tüm atm cihazlarında kullanılabilmesini sağlamak ve posta çeki hesap sahiplerine kredi kartı ve ön yüklemeli kartlar sunarak kuruluşumuzun karlılığını arttırmaktır. 23 Temmuz 2010’da ülke genelindeki 29 bankaya teklif yazısı gönderilmiş ve en uygun teklifin Deniz Bank A.Ş. tarafından verildiği görülmüştür. Deniz Bank A.Ş. ile imzaladığımız protokol kapsamında PTT kartlar, BONUS markası ile de kullanabilecek, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı alışverişlerde kullanılabilecek, PTT kartlar ile tüm ATM’lerden işlem yapılabilecek ve PTTmatik’ler ortak atm uygulamasında olduğu gibi bankaların kullanımına sunulacaktır.

Bu çalışmalar neticesinde toplam PTTBank işlem adet ve gelirlerimiz şu şekilde olmuştur.

Toplam PTTBank işlem adet ve gelirleri sürekli bir artış trendindedir. 2004 yılında işlem adedi 126 milyon 784 bin iken 2010 yılsonu itibariyle 260 milyon 796 bin adede yükselmiştir. Bu yılın Aylık işlem adedi ortalama 22 milyon 847 bindir. Aynı şekilde gelirde de artış sağlanmıştır. 2004 yılı geliri 150 milyon 026 bin TL iken, 2010 yılı geliri 332 milyon 620 bin TL olmuştur.

Diğer yandan hiçbir bankanın olmadığı 33 ilçe, 1179 belde ve 193 köy olmak üzere toplam 1405 yerleşim yerinde yalnızca PTT hizmet vermektedir.

PTT kargo’daki hedefiniz ve halkımızın kargo taşımacılığı hizmetinize olan talebi hakkında bilgi verir misiniz?

“PTT kargo” hizmeti 02.06.2008 tarihinde kargo taşımacılığında yeni bir anlayış ve organizasyon yapısı ile faaliyete başlamıştır. 

Bu hizmeti başlatma amacımız;
Kargo işinde başarı, Piyasa koşullarına uyum,  Müşteri memnuniyeti, Hizmette kalite ve etkinliğin artırılarak müşterilerimize verimli ve ucuz hizmet sunulmasıdır.

Hedeflerimiz ise; Kargo piyasasında %20 oranında pazar payına sahip olmak, Özel kargo şirketleriyle rekabet ederek kuruluşumuza ilave gelir sağlamak, İstihdam alanı yaratmak şeklinde özetlenebilir.

2010 yılı sonunda takriben 16 milyon adet kargo gönderisi karşılığında yaklaşık 60 milyon TL gelir sağlanmıştır. Yani diğer bir ifade ile adette 8 kat, gelirde ise 6,6 kat artış sağlanmıştır.

PTT, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında neler yapmaktadır? Farklı vakıf ve derneklerle yürüttüğünüz sosyal sorumluluk projeleriniz var mı?

Öncelikle sorunun birinci kısmındaki sosyal sorumluluk alanlarında yaptıklarımızı maddeler halinde özetlemek isterim.

 • Her personel için 1 ağaç, yılda 30.000 ağaç, 5 yılda 150. 000 ağaç: 4122 sayılı kanun ve 2008-2012 eylem planı çerçevesinde Genel Müdürlüğümüz ile Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü arasında bir protokol imzalanmıştır.

 

Bu kapsamda “PTT Hatıra Ormanı” adı altında;

 • 2008 yılında 30.000 adet fidan Ankara- Gölbaşı çevre yolu k-9 kavşağı mevkisine, (bedeli Ankara il çevre orman müdürlüğüne 300.000.00. TL yatırılarak)
 • 2009 yılında 20.000 adet fidan Erzincan iline (bedeli Erzincan İl Çevre Orman Müdürlüğüne 215.800.00 TL yatırılarak),  10.000 adeti ise samsun-alaçam ilçesine, (Samsun İl Çevre Orman Müdürlüğüne 107.900.00 TL yatırılarak)
 • 2010 yılında 30.000 adet fidanın Sivas iline (bedeli Sivas İl Çevre Orman Müdürlüğüne 344.100.00 TL yatırılarak) dikimleri sağlanmıştır.

 

 • PTT’ye belirli sayıda kargo ve posta gönderisinde bulunan özel ve tüzel kişilerin adına ağaç dikilmesi:

Bu kapsamda “PTT Kargo Hatıra Ormanı” adı altında;

2010 yılında 1.000 adet fidan Kastamonu iline, 1.000 adet fidanın Malatya Beydağ’ına (toplam 15.000.00 TL bedeli İl Çevre Orman Müdürlüklerine yatırılarak) dikimleri sağlanmıştır.

2010 yılında 15 milyon 562 bin 333 adet koli kabulü karşılığı 155.623,33 TL toplandı. 15.000.00 TL’si Kastamonu ve Malatya’ya fidan bedeli olarak ödendi. Geri kalan 140.623.33 TL, yapılan protokol gereği fidan ve ağaçların bakım bedeli 10.00 TL olduğundan 2011 yılının ilkbaharında toplam 14.623 adet fidan dikimi yapılması gerekmektedir. Proje kapsamında 500.000 ve daha fazla kargo gönderisi yapan müşterimize plaket verilecektir.

 • Kitap Bağış Kampanyası: PTT çalışanlarının ihtiyaç fazlası her türlü kitabının toplanarak, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere il milli eğitim müdürlüklerine teslim edilmesini kapsamaktadır. 2010 yılında toplam 8.825 adet kitap toplanarak İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslimi sağlanmıştır.

 

 • Kan Bağışı Kampanyası: Türk Kızılay’ı ile yapılan protokol kapsamında 2011 Şubat ayında; Türk Kızılay’ı kan bağışı hususunda personelimizi bilgilendirecek,  kan bağışı yapan personelimizin kan grubu kendisine bildirilecek, personelimizin kan gruplarının kayıt altına alınması suretiyle personel arasında yardımlaşmanın geliştirilmesi sağlanacak, ilk yardım konusunda personelimize konferanslar düzenlenecektir.
 • Sosyal Dayanışma Faaliyetleri:

 

2010 yılında;

 • Ahlatlıbel PTT sosyal tesislerinde TSK Rehabilitasyon Merkezinde bulunan gazilere “gaziler haftası” nedeniyle müzikli eğlenceli yemek düzenlenerek hediyeler takdim edilmiştir.
 • Türk silahlı kuvvetleri rehabilitasyon ve bakım merkezinde bulunan gazilerimize “şükran ziyareti” yapılarak 2 adet görme engellilere için laptop hediye edilmiştir.
 • İstanbul’da darülaceze huzurevi sakinleri ziyaret edilerek, huzurevi sakinlerine panoramik müze ve Ayasofya cami gezdirilmiştir.
 • Keçiören huzurevi sakinleri ziyaret edilerek hediyeler takdim edilmiştir.
 • Personel Motivasyonunun Artırılmasına Yönelik Konferanslar:

Amaç, personelimizin düşünce, duygu ve davranışlarının, bilimsel psikoloji, psikoterapi ve sosyoterapi konularında geliştirilmesidir.
Bu kapsamda öncelikle Ankara, İstanbul ve İzmir de Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu tarafından konferanslar verilmiştir. 2011 yılında da konferansların düzenlenmesi planlanmaktadır.

 • Personel Sağlığının Korunmasına Yönelik Faaliyetler: Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Konya başmüdürlük personelimiz ücretsiz ağız ve diş sağlığı taramasından geçirilmiştir. Kurum tabipliğimizce Genel Müdürlük, Ankara PTT ve PİD Başmüdürlük personelimiz genel sağlık taramasından geçirilmiştir.

 

 • Kültür Turları Düzenlenmesi: Personelin boş zamanlarını sağlıklı bir ortamda değerlendirmelerini teminen 2010 yılında kültür turları düzenlenmiştir.
 • Kurumsal Eğlence Programları, Piknikler: Personelimizin katılımıyla Karadenizliler gecesi ve Ankara gecesi düzenlenmiştir. Ayrıca Ahlatlıbel sosyal tesislerinde 2011 yılı mayıs ayının son haftasına rastlayan pazar günü “PTT şenliği” düzenlenmesi planlanmıştır.

 

Dernek ve vakıflar ile yürüttüğümüz sosyal sorumluk çalışmalarını da şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Hiv virüsünden tüm toplumun korunması amacıyla dünya posta birliğine (UPU) üye ülkelerce de gerçekleştirilen kampanyanın ülke genelinde duyurulmasını teminen hazırlanan afişler ünitelerimizde teşhir edilmiştir.

 

 • Yürüme problemi olan çocuklara yürümeyi öğreten “pediatrik lokomat cihazı” alımını teminen Patika Alanya Engelsiz Yaşam Gönüllüleri Derneği Başkanlığınca yürütülen bağış kampanyasının duyurulması amacıyla hazırlanan afiş ve broşürlerin işyerlerimizde teşhiri sağlanmıştır.
 • ENAD Engelli Aileleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğince engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin sorunlarına çözüm bulmak, onlara teknolojik imkânlar sunmak ve engelsiz bir dünya hazırlamak amacıyla düzenlenen “2. Engelliler ve İhtiyaçları Günleri Engelli Hayatı Konferansı” organizasyonuna kuruluşumuzca da stant açılarak destek verilmiştir.

 

 • Türk Kızılay’ının “Kurban Bağış Kampanyası” konulu afiş ve broşürlerin işyerlerimizde teşhiri sağlanarak kampanyaya destek verilmiştir.
 • THK’nca yürütülen fitre ve zekât toplama faaliyetleri kapsamında vatandaşlarca yapılacak fitre-zekât bağışlarının posta çeki hesabına yatırılması hususunda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan afişlerin işyerlerimizde teşhiri sağlanmıştır.

 

 • “Pakistan’a Yardım Kampanyası” konulu afişler işyerlerimizde teşhir edildi.
 • Türkiye Gaziler vakfının tanıtımı amacıyla vatandaşlarca Mehmetçiklere yapılacak adak ve kurban bağışlarının vakfın posta çeki hesabı ile bankalara ait hesap numaralarına yatırılması hususunda hazırlanan afişlerin işyerlerimizde teşhiri sağlanmıştır.

 

 • Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği Genel Merkezi ile kuruluşumuz arasında 05.01.2011 tarihinde yurtiçi ve KKTC ASPOS varışlı kargoların idaremiz vasıtası ile taşınmasına yönelik bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında; Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği Genel Merkezi’nin postaya vereceği kargolar ve “Tane Tane Kapak Topla Engellileri Sevindir” sloganıyla vatandaşlarımız tarafından adı geçen derneğe gönderilecek kargolar idaremiz tarafından taşınmaktadır.
 • İdaremiz ile “Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği” arasında 02.07.2010 - 01.07.2011 tarihleri arasında geçerli olacak Türkiye genelinde normal ücret tarifesi üzerinden kg ve desi bazında % 45 indirim oranında kargo sözleşmesi imzalanmıştır.

 

Günümüz rekabet ortamında PTT’ ne gibi çalışmalar içerisinde? Yeni projeleriniz var mı? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bahsettiğim proje ve çalışmaların yanında rekabet ortamında PTT’yi ayakta tutacak başka projelerimizde vardır. Bu projeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • E-tebligat ve KEP projesi:

Amacı:

 • Kamu kaynaklarının mükerrer kullanılmasının önlenmesi, 
 • E-devlet kapısı ile entegrasyon sağlanması,
 • E-tebligat’ın hızlı ve güvenilir bir şekilde gönderilmesi,
 • Tek noktadan sistem bütünlüğünün sağlanması,
 • Teknolojik altyapıyı güçlendirmek, hizmet kalitemizi arttırmak,
 • Hukuki muhalefet yaşanması durumlarına karşılık depo ve arşiv görevi görmesi amaçlanmaktadır.

Nitelikleri:

 • Kep geleneksel posta pulunun elektronik ortamda eşdeğeridir.
 • Tarih, saat, dijital tanımlama logosu, içerik doğrulama, kriptolama ve değiştirilememe özelliği vardır.
 • Kullanılan zaman damgası, gönderilerin elektronik olarak orijinalliğinin bozulmadığı ve dokümanın değiştirilmediğinin hukuki kanıtı olacaktır.
 • PTT; e-postanın hukuki geçerliliğini sağlayacak tek yetkili mercii.

Proje Kapsamında Verilecek Hizmetler:

 • E-tebligat,
 • E-fatura ve direct e-mail.

Projenin başlama ve hayata geçiriliş tarihi:

 • Projenin yazılım ve donanımı: Turksat A.Ş.
 • Donanımların kurulumları: 2009 yılı aralık ayında tamamlandı.
 • Yazılımların test çalışmaları: 03 ağustos 2010’da yapıldı.
 • Muayene ve kesin kabul işlemleri: 08.12.2010 tarihinde bitti.

Projenin e-tebligat bölümünün yaşama geçebilmesi için; “tebligat kanunu ile adli sicil kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun” 19.01.2011 tarihinde resmi gazete’de yayımlandı, yürürlüğe girdi. Bu kanun ile PTT’ye; 1 yıl içinde e-tebligat altyapısını hazırlama yetkisi verilmiş olup, kuruluşumuz gerekli altyapı çalışmalarını tamamlamıştır.

Projenin kep bölümü için de; “kamu hizmetlerinin hızlandırılması amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının” yasalaşması beklenmektedir. Yaşanan sıkıntıların giderilmesi için;  başbakanlık, adalet bakanlığı ve BTK ile gerekli görüşmeler yapıldı.  Yasaların yürürlüğe girmesini müteakip uygulamaya alınacak olan yönetmeliklerin taslak çalışmaları da tamamlanmıştır.

 • Hızlı Geçiş Sistemi;

Projenin gerekçesi (neden ihtiyaç duyulduğu): Köprü ve otoyol geçişlerinde KGS sistemi kaynaklı kuyrukların oluşması
Projenin hedef aldığı kesim ve etkileyeceği diğer taraflar: köprü ve otoyol geçişlerini kullanacak tüm araç sahipleri
Projenin genel amacı: Araçların köprü ve otoyol geçişlerinde beklemeden geçişini sağlamak
Projenin hedefleri: Mevcut KGS ve OGS sistemlerinin yerine daha hızlı bir sistem getirmek, PTT olarak; mevcut ve potansiyel kullanıcılardan oluşan pazarla ilgili iş süreçlerini alarak etkinliği ve pazar payını artırmak.

 • Pay-Pal

Projenin Hedefleri ve Gerekçesi: Kredi kartı ile internet’ten alışveriş yapmak istemeyen müşteriler için PayPal benzeri güvenilir üçüncü parti ödeme hizmeti (posta çeki hesabı ile entegre) sunmak,
Projenin hedef aldığı kesim ve etkileyeceği diğer taraflar: E-ticaret ile ulaşılabilecek tüm müşteriler ile müşteri veritabanında kayıtlı müşteriler. 
Proje fikrinin hangi ihtiyaçtan ortaya çıktığı: Değişen dünyada PTT’nin vatandaşa dönük yeni ürün ve hizmetlerini oluşturma ve sunma ihtiyacı.
Sonuçları/Çıktıları: Kurumun vatandaşa sunduğu hizmet yelpazesini çeşitlendirmesi, kurumun gelirlerinin arttırılması farklı profildeki müşterilere hitap edebilmesi.
Projenin genel amacı:  Yeni oluşan pazarlara hızlı uyum sağlamakta ve rekabet konusunda avantaj elde etmektedir. Bu sistem herhangi kişisel banka bilgilerini vermeden ve kredi kartını kullanmadan yapılan bir ödeme sistemidir. Kullanıcı banka hesabı veya kredi kartı ile paypal hesabı arasında bir bağlantı kurması gerekmektedir.  PayPal sanal ödeme sistemin sadece bir örneğidir. Diğer örnekler; Cybercash, Ecash v.b. üçüncü parti ödeme sistemleridir.
Ticari kazanımlar: PTT e-ticaretinin etkinliğini artırma, yurtiçi ve yurtdışı pazar payını artırma, PTT’nin tanınırlığını artırma hizmetinin hayata geçirilmesi

 • Mobil cep projesi:

Bu proje ile; internetten yapılabilen tüm işlemler cep telefonundan yapılabilecektir. Yurtiçi ve yurtdışı gönderi sorgulama, bireysel ve kurumsal sipariş girişi, yol süresi hesaplama, posta kodu öğrenme, en yakın PTT adresi ve çalışma zamanları, ücret hesaplama, hesap bildirimi, hesap bakiyesi sorgulama, para transferleri, emekli maaşı sorgulama,  talimat girişi, görüntüleme ve iptali, posta çeki hesabından telefon, kredi kartı, fatura ödemeleri hizmetleri müşteriye mobil olarak verilmektedir. Cep PTT uygulamasında firma tarafından kodlama çalışmaları tamamlanmış olup test işlemleri yapılmaktadır.

 

 

PTT sadece bankacılık ve kargo taşıma işlemi yapmıyor. Aynı zamanda filateli hizmetleri de veriyor. Bu konudaki çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Filateli; Posta pullarının ve bununla ilgili zarf, damga, posta kartı ve benzeri filatelik malzemelerin özenle toplanması, sıralanması ve biriktirilmesidir.  Filateli bir ülkenin kültürünün yaygınlaşmasında ve tanıtımının yapılmasında olumlu etkilere sahiptir.  Türkiye gerek filatelistleri gerekse Türk pul ve posta tarihinin zenginliği ile dünya filatelisi’nde önemli bir yere sahiptir.  1863 yılında ilk pulumuzun basılmasından bugüne zengin bir filateli tarihine sahibiz.  PTT Osmanlı devleti zamanında ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde koleksiyonculara her türlü desteği vermiştir.

Türk filatelisinin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amaçlar: Ülkemiz genç nesline düzen, disiplin, temizlik, dikkat, tasarruf, insan ve tabiat sevgisi, araştırma alışkanlıkları kazandırılması, genel kültürlerinin artırılması ve estetik zevkinin geliştirilmesidir.

Yapılan faaliyetler kurumumuza filateli abonesi olanlara düzenli olarak çıkan pullardan taleplerine göre adreslerine gönderilmektedir

Kuruluşumuzun teklifi ile, milli eğitim bakanlığı tarafından 02 mart 2008 tarihli yönetmelik değişikliği ile okullarda kurulacak eğitsel kollar arasında pulculuk kulübü de sayılmıştır.  Gezici filateli otobüsümüz ile değişik illerimizdeki okullara gidilerek filateliyle ilgili gerekli eğitim verilmiş ve pul satışı sağlanmıştır. Kuruluşumuz pulculuk kulüplerine ve filatelistlerin okullarda yaptıkları sunumlara da her türlü materyal desteği vermektedir.

Çocuklara filateliyi öğreten www.pttcocuk.gov.tr web sitemiz 2010 yılı içerisinde faaliyete geçmiştir.

Ulusal ve uluslar arası sergiler düzenlemekteyiz…
Hiç sergi açılmamış illerimizde sergiler düzenlemekteyiz.
Her yıl milli mücadele kongreleri ve milli bayramlar nedeniyle pul sergiler düzenlenmekteyiz. Ayrıca ülkemizde kutlanmakta olan önemli gün ve haftalarda festivaller kapsamında pul sergileri düzenlenmektedir. Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu’nun teklif ettiği yıllarda işbirliği ile milli pul sergileri düzenlenmektedir.

Uluslararası sergiler: 20-28 haziran 2008 Bükreş’te “EFIRO 2008 Dünya Pul Sergisi”ne, 10-16 nisan 2009 tarihlerinde Çin’in Benan eyaletine bağlı Luoyang kentinde “Çin 2009 Dünya Pul Sergisi”ne, 21-25 ekim 2009 tarihlerinde Roma’da “italya 2009 uluslararası filateli festivali”ne katılınmıştır.

16 yıldır gerçekleştirilmeyen, balkan ülkeleri arasındaki en büyük filatelik etkinlik olan Balkanfila sergilerinin 14’ncüsü kuruluşumuz ve filateli dernekleri federasyonu’nun işbirliği ve kuruluşumuzun her türlü malzeme ve organizasyon desteği ile 28 ekim-03 kasım 2007 tarihleri arasında “Balkanfila XIV Pul Sergisi” adıyla İstanbul beylikdüzü tüyap fuar ve kongre merkezi’nde düzenlenmiştir.

2010 yılında İstanbul 2010 Avrupa kültür başkenti çerçevesinde 05-15 Aralık 2010 tarihleri arasında Topkapı sarayı müzesi’nde medeniyetler ittifakı uluslararası pul sergisi düzenlenmiş, 8 ülkeden Osmanlı ve cumhuriyet dönemi koleksiyonları bir araya getirilmiştir. 20 ekim 2010 tarihinde de Posteurop 2010 filateli forumu İstanbul’da kuruluşumuz ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir.

Son olarak PTT’nin mali durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Mali durum:
2002 yılında 11 milyon TL kar eden PTT,  2002 yılına kıyasla 2006 yılında karını 18 kat artırarak 203 milyon TL, 2007 yılında ise 21 kat arttırarak 237 milyon TL’ye çıkarmıştır.  2008 yılında ise 34 kat arttırarak 377 milyon TL kar elde edilmiştir. 2009 yılı kriz ortamında 21 kat artışla 230 milyon TL kar elde edilmiştir. 2010 yılında ise geçici rakamlarla 13 kat artışla 144 milyon TL kar elde edilmiştir.