Basında Biz | Röportajlar


BİLTEKHABER AĞUSTOS 2009 - Fatma AĞAÇ / 01.08.2009
Türkiye’nin bilgi toplumuna gidişinin hızlandırılmasında aktif rol üstlenen kurumlardan biri olan Posta Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü, elektronik posta hizmetleri kapsamında vatandaşlara talep etmeleri halinde Yahoo, Gmail, Hotmail gibi halka açık bir mail adresi verecek.

PTT Genel Müdürü Osman TURAL, vatandaşların talep etmeleri durumunda;@ptt.gov.tr uzantılı e-mail adresi vereceklerini belirterek 4GB, 5GB ve 11GB’lık adreslerin ücretlerinin sistem kurulduğunda netleşeceğini bildirdi.

Öte yandan PTT’nin, vatandaşların e-Devlet Kapısında (http://www.turkiye.gov.tr/) işlem yapabilmeleri için dağıttı şifre (1 Lira karşılığı) sayısı 19 bin 904’e ulaştı.

PTT’nin vatandaşların e-Devlet Kapısına girişinde kullandıkları şifrelerin dağıtım kanallarından biri olduğunu hatırlatan Genel Müdür Tural, “Bugüne kadar 19 bin 904 adet şifre vermişiz. İyi bir rakam ancak daha da iyi olabilirdi.” diye konuştu.

Osman TURAL, PTT’nin ayrıca Elektronik İmza Servis Sağlayıcıları’ndan biri olan Türk Trust adına elektronik imza başvurularını da kabul ettiğini dile getirdi.

e-Devlet Kapısı üzerinden PTT’nin “En Yakın PTT, Yurtiçi ve Yurtdışı Kayıtlı Posta Sorgulaması, Kapıdan Kapıya Teslim, Bulunduğunuz Yerin Posta Kodu, İnteraktif Posta Çeki” hizmetlerine ulaşıldığını anlatan TURAL, bu hizmetlerin digital haritasını çıkaracaklarını belirtti. TURAL e-Devlet Kapısı hizmetini üstlenen Türksat’la sistemlerimizin uyuştuğu noktalarda PTT hizmetlerine ulaşılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

PTT Genel Müdürü Osman TURAL, “BİLTEKHABER”in gündemdeki konulara ilişkin sorularını şöyle cevaplandırdı:

-PTT A.Ş kurulmasına yönelik kanun tasarısı hazırlığı var mı? Tasarı yasalaştığında, PTT özel şirket statüsüne mi kavuşmuş olacak? Ya da PTT özelleştirilecek mi?

PTT A.Ş.oluşturulmasına ilişkin 5554 sayılı kanun tasarısını Ulaştırma Bakanlığı ilgili tarafların görüşünü alarak hazırladı. Başbakanlığa gönderilmek üzere. Meclis açıldığında yasalaşması sağlanacak.

PTT A.Ş. (Ziraat Bankası ve Türk Telekom’un özelleşme öncesindeki durumu gibi) olunduğunda özel şirket statüsüne kavuşmayacağız. PTT şu anda Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) niteliğinde. KİK olduğunuzda personel rejiminizden tutun, mal alımınıza, denetlenmenize, evrak üretmenize kadar mevcut her şey kamu kurumları statüsündeki sistemin içeris inde işlem görüyor. Yani Nüfus Genel Müdürlüğü ile PTT’nin sistemi aynı. Ama PTT piyasaya mal üreten bir kurum. PTT’nin rakipleri var. Bir yandan Pazar liberalleşiyor. Kargo işini yaparken; Türkiye’de en az 50-60 tane kurye ve kargo şirketi var. Yönetim Kurulu’ndan karar alındıktan sonra fiyat tarifesi yayınlanabiliyor; fiyat tarifesi yayınlamanın belli usul ve prosedürleri var. Buna uymak zorundasınız. Her gelişme ,için Yönetim Kurulu toplayamayacağınıza göre; böyle bir sistemin içinde PTT’nin tutunması zor olacağından; PTT A.Ş., piyasa şartlarına uygun hareket edebilme imkanı sağlayacak.
Posta, bankacılık ve lojistik olmak üzere üç ana hizmet grubunda hizmet sunuyoruz. Posta Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün (PTT) teşkilat kanunu yok. PTT’nin tüm dünyada olduğu gibi liberal bir pazar içerisinde hizmet vermesi ancak şirketleşmesiyle mümkün. Yeni teşkilat kanunu oluşturuluyor. Ayrıca pazarın düzenlenmesi ile ilgili Sektör kanunu var. Sektör kanunu tamamen Ulaştırma Bakanlığı’nın yürüttüğü bir kanun.

-Lojistik hizmetlerinde lisans verilmesi Sektör Kanunu ile mi sağlanacak?

Lojistik ile ilgili lisans verme Sektör Kanunu’ndaki düzenleme ile yapılacak PTT’de diğer kargo ve kurye şirketleri de birer operatör olacak. Şu anda zaten rekabet ortamında kargoda tekel olmadığı için; diğer şirketler gibi kargo işi yapıyoruz.

“PTT Kargo” için bir hedef koyduk. Dedik ki bir yıl içerisinde hizmetlerimizde 10 kat artış sağlayacağız. Bu hedefi verirken de bunun alt yapısı nasıl olmalı? Diye düşündük. Çalışmalarımızı yaptık. Geçen yıl Temmuz ayından itibaren startı verdik. Hatlarımıza 14 ana 4 tane de tali olmak üzere 18 tane hat ilave ettik. 80 ana hattımız 94’de çıktı. 4 tane de tali hat. Kargo işinin özelliği zamanında ve seri olması. Türkiye’yi bölgelere ayırdık. Dedik ki yüzde 65’ine bir günde, yüzde 20’sine 2 günde, geriye kalan yüzde 15’lik dilime de 3 günlük bir süre içerinde teslimat yapacağız. Ayrıca arabalar kiraladık, yeni personel istihdam ettik. Tüm illere hedef verdik. “İlinizde 100 kargo varsa 10’unu siz alacaksınız” dedik. 2009 Ağustos ayı itibariyle hedefimize ulaştık. Bu seneki hedefimiz de onu ikiye katlamak.

-İnternet üzerinden telgraf hizmeti verilmesine ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı mı? Hizmetten biraz söz eder misiniz?

Elektronik telgraf uygulamasını biz epeydir yürütüyoruz. Şu anda internet üzerinden sipariş verilebiliyor. İnternet üzerinden nasıl bir telgraf karşıya gidecek ona karar veriliyor ve onaylanabiliyor. Özel günler için birer konsept oluşturduk. İnsanlar istedikleri konsepti tercih ediyor. Ben telgrafımın şu şekilde gitmesini istiyorum diyor. Biz o konsepti alıyoruz; yazıcılar onu basıyor. Telgrafı sevimli bir hale getirdik.

-PTT şubelerinin otomasyonu tamamlandı mı?

Bütün şubelerin otomasyona geçişi 2-3 yıl evvel tamamlandı. Şu anda 3 bin 883 tane işyerimizin tamamı otomasyona açılmış durumda.

Şube olmayan kırsal bölgelerde acentelerimiz için Acente Otomasyon Sistemi’ni gerçekleştiriyoruz. Acentelerimizi de belli hizmetler kapsamında otomasyon sistemine bağlıyoruz. Yaklaşık 300 acenteyi otomasyon sistemimize bağladık. Acentelere yaptıkları hizmet karşılığında belli bir ücret ödüyoruz. 203 tane acente adı altında kayıtlı olmasına rağmen fiilen acentelik yapmayan yerler var. Onları da tespit ediyoruz. Bizim şartlarımız şu diyoruz. Kabul edenler çalışmaya başlıyor. Acentelerin aylık 400-800 lira arasında gelir elde etmelerini sağlıyoruz.